21 Nisan 2008

Atasagun Kimdir?

Ferhat; Nam-ı diğer atasagun


23, 24, 25, 26
, derken artık 27 Yaşında.
Gaziantep'li -hem de en aşırısından. :) - Hayatının büyük bölümü Gaziantep'te geçmiş birisi olan Ferhat, 5 yıldır devam ettiği ve şu sıralar 6. yılına ayak bastığı üniversite öğrencilik hayatı için Van'a (100. Yıl Üniversitesi-Van) gitmek üzere evden ayrılmış, çabuk sıkılan, sürekli alternatifler peşinde koşan ve birazcık da zor beğenen, uyumsuzun biri olduğu için orda kalmak istememiş, çareyi yatay geçişler yoluyla başka yerlere kapat atmakta bulmuştur. İşte bu kafayla çıktığı yolda Van'da birçok güzel hatırayı ve güzel arkadaşlıkları geride bırakarak ikinci durağı olan Dicle Üniversitesi'ne geldikten sonra burada kalmaya, Üniversite hayatını (kendi tabiriyle aslında üniversiteden başka her şeye benzeyen bu yerde ) sürdürmeye karar vermiştir. Şu an güzide üniversitemizin Tıp Fakültesinde son sınıfta son dönem stajını yapmakla meşguldür.

Düzeltme; Eylül 17 itibariyle görev hayatına adım atmış, Acil Serviste Pratisyen Hekim olarak çalışmaya başlamıştır.
Tıp fakültesine geldiğinde "Tıp fakültelerinden her şey çıkar, arada bir de doktor çıkar" sözünün ne kadar doğru olduğunu gözleriyle görmüş ve bu söze yürekten katılmış kişidir.

Elektronik dünyasına taa çocukluktan beri meraklı olan Ferhat bu merakı uğrunda yaptığı hiçbir bilimsel temele dayanmayan deneylerinde bir çok defa 220 V'luk elektriğe maruz kalmış, deneyler esnasında birçok defa elini kolunu doğramış - İlkel atölyelerinde tornavida yerine bıçak kullandığı için - ama bunlar hevesini kırmamıştır. Bugüne kadar kendi başına yaptığı en büyük olay ise "ilkellik örneği" Uzaktan kumandalı Araba'dır. Hatta az kalsın O araba bu acemi arkadaşın sol baş parmağını feda etmeyi bile göze almıştır. (Bkz: Ucuz kurtarmak)

İşte bu azimle ve merakla gördüğü her türlü teknolojiye saldıran Ferhat prizlerle, elektrikli ev aletleriyle avunurken bir gün Bilgisayar dünyasında bulur kendisini. Bilgisayar ile tanışması biraz geç olmuştur ama maddiyat her yerde etkisini göstermektedir işte. Hep "geç olsun ama güç olmasın" diyen Ferhat, Lisenin son sınıfında bir arkadaşının Ona Chat yapmayı göstermesi ile atılmış olur Bilgisayar Dünyasına.

Ama Bilgisayar hayatı sadece chatle kalmamalıdır, herkes gibi o da bir oyunla devam etmiştir. Bir türlü beceremediği Half-Life oyununda defalarca hezimete uğradıktan sonra, bilgisayar oyunlarının ona uygun olmadığını anlamıştır :D Universite 1.sınıfta e-postasının hacklenmesi (çalınması) onun için bir çağı kapatıp başka bir çağı açan bir gelişme olmuştur. Kaybetmeye tahammülü olmayan Ferhat, intikam duygusunun verdiği ateşle önce acemiliklerinden kurtulmuş, sonra e-postasını geri almayı başarmıştır. Üstünede birkaç küçük intikam aldıktan sonra hack aleminin mecbur kalmadıkça uzak durulması gereken bir alem olduğunu, hatta zararlarının bile olduğunu görmüş ve artık normal hayatına dönmüştür.

Geçiş yaptığı yerde gerek sosyal ortamların pek tatmin edici olmaması gerek başka nedenler yüzünden bilgisayarlar ile daha çok başbaşa kalan Ferhat, Mysite olaylarına dalmış; dosya yükleme, çıkarma derken HTML kodlarına merak sarmıştır. Frontpage, Dreamweaver gibi nimetlerden bihaber olduğu için HTML kodlarını tek tek öğrenmeye başlamış, ama pek de alternatifi olmadığı için uzuun uzuun uğraşmıştır ve kendi adına elle tutulur bir bilgiye ulaştığında kendisi için -oldukça amatör düzeyde- tasarımlara geçmiştir.

Zamanla azıcık Php, azıcık Asp, biraz da Mysql derken iyiden iyiye tasarımcı -kendini tasarımcı sanıyor :) - olmaya başlamış, ufak tefek işlere imza atmayı başarmıştır. Şimdilerde hala bunlarla avunmaya devam etmekte ama blog ve wordpress olaylarına doğru kaymaya devam etmektedir.

Kaybetmeye tahammülü olmayan, kazanmak için de elinden geleni yapacak kadar azimli birisidir. Azimlidir, hırslıdır ama her şeyin aşırısının zarar olduğunu unutmamaktadır. Yaşayıp, gördüklerinden sonra karşısına çıkan her şeyde ve herkeste "samimiyet" ve "sadakat" aramaya başlamış, bunların olmadığı her şeyden arkasına bile bakmadan uzaklaşmayı tercih eden birisidir. Güzel olan herşeyden biraz hoşlanır. "Yalan, ihanet, hayal kırıklığı" gibi kavramlar ve bunlarla karşılaşmaktan son derece nefret eder. Son dönemlerde "insanı insan yapan" değerlerin kaybolduğuna -malesef-üzülerek şahit olmaktadır.

5 kardeşin ortanca olanıdır, evim şamar oğlanıdır ama biraz da olsa sevilen bir çocuktur aynı zamanda :) Ailesine, memleketine düşkün, gelenek-göreneklerinden kopmayan ama zamanın da gerisinde kalmayan birisidir.

"Yaşamak için yemek" yerine "Yemek için yaşamak" sözünü tercih eder. Gaziantepli olmasından mıdır nedir; yemek konusunda oldukça düşkündür. (Kebap, Karnıyarık, Yuvalama, Ali Nazik, ve bilimum Gaziantep yemeklerine, hatta Gaziantep'in olmayan yemeklere de oldukça bayılır.) Bir de yemek dışında "Sarelle" zaafı vardır ki dillere destandır :D

Kulağına hoş gelen her türlü müziği dinler ama olmazsa olmazları vardır ve yine asla dinlemem dediği kişiler de vardır. Müzik işte zevk meselesi...Bir zamanlar bağlama çalmaya merak sarmış ise de babasının azarlarından sonra hatırlamamak üzere aklından çıkarmıştır. Ancak müzik dinlemek çok sevdiği işlerdendir.

Spor yapmayı sever, Futbol,basketbol oynar, Voleybolda her sayıda "GooL" diye sevinecek kadar voleybolcudur :) Nadiren de olsa yüzmeye gidebilme imkanı bulur. Film izlemeyi (özellikle de sinemada) çok sever. En çok sevdiği uğraş ise Cennet vatanını (Bkz: Türkiye) gezmek ve resim çekmektir. Hatta resim çekme işini bazen abarttığını düşünür, ama yine de vazgeçemez...Şimdilerde en büyük hayali kafasındaki "Canon" fotoğraf makinesini almaktır. Her genç gibi biraz da araba merakı vardır ama henüz "Doğan"lardan, "Şahin"lerden öteye geçememiştir..

Düzeltme; Ağustos 2007 itibariyle Canon Powershot A550'sin kavuşmuş ve gördüğü her şeyin fotoğrafını çekmeye başlamıştır... Şimdilerde ise Sony DSC-H9 ile tırmalamaya devam etmektedir.
Otomobil konusunda ise makus talihini yenmiş, Amanda (Peugeot 307) ve sonrasında Zahter (Golf V) ile bu keyfin tadına varma şansı bulmuştur...
Ve son olarak şu sıralar Blog yazmanın, okumanın keyfine takılmış, vakit buldukça devam etmektedir. Blog alemine Kafasına Göre Takılan Blog ve Canı Sıkılan Blog adlarını verdiği nur topu gibi 2 tane blog yetiştirmiş, faideli bloglar olması için çalışmaktadır.

Bu kadar uzun bir yazıyı okumak sabrını gösterenlere bizzat teşekkür eder... :)

43 yorum:

 1. kardeş siten çok güzel olmuş hayırlı olsun.
  hayat hikayen, yazdığın yazıda anasayfada güzel durmuş. Çalışmalarında başarılar.
  Ahmet TURAN

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkürler Ahmet kardeş. Beğenmene sevindim.

  YanıtlayınSil
 3. Kardeş eline sağlık;küçük bir not düşeyim artık gaziantep'liler olarak bizimde bir vapurumuz var G.Antep'imizin tanıtımı bölümüne onuda koyarsan sevinirim. "htt://www.gaziantepdebirgemi.com/ adresinden detaylarını bulabilirsin.Genç neslimizin böyle çalışmaları bizleri geleceğimiz için umutlandırıyor.Selam ve saygıyla

  YanıtlayınSil
 4. @burhan yener; yorum ve katkı için teşekkür ederim. Sayfanızı inceledim, gereken yere ekleyeceğim.
  Görüşmek üzere.

  YanıtlayınSil
 5. bugün sertifika alabilmek için bi kursla görüşmeye gittim(kpss girecem ya aman kpss bahane hem bişiler örenmiş olucam)bu dreamweaver dediğin neyse bak sende değinmişin ona onu da gösterceklermiş kursta :) çocuk öle dedi ne o bakalım görecez.yarın sanırım kursa başlıcam en acilinden çünkü bugün bi gurup başlamış derse bende hemen o guruba yetişcem yarın:)umarım zorlanmam :))ama elimiz alışkın enazından bazı şeylere blog olayıyla kendimi az da olsa geliştirdiğime inanıyorum:)

  YanıtlayınSil
 6. Hayırlı olsun fulya. Dediğin gibi zaten aşinasın bilgisayara, bir de sertifikan olsa hiç fena olmaz.
  Dreamweaver güzeldir, eglencelidir. Çözünce daha da güzel olur. Frontpage gibi bir program. Beğeneceksin :)

  YanıtlayınSil
 7. ferhat siten hayırlı olsun yeni gordum

  YanıtlayınSil
 8. sevgili ferhat, uzun zamandır bu kadar gülmemiştim koltuk+anahtar+erkan üçgenine, bu sayede siteni de görmüş olduk. çok teşekkürler eline sağlık. yanaklarından öpüyorum paklava yiyesin.murat efe
  mtefetel@mynet.com

  YanıtlayınSil
 9. Güzel yorumun için teşekkür ederim, ayrıca beğenmene de sevindim. :)
  Her zaman beklerim murat efe.

  YanıtlayınSil
 10. Teşekkürler Deniz, Beğenmene sevindim.

  YanıtlayınSil
 11. ben esra, kendini bu kadar sempatik tanıtman güzel olmuş. yazında şu cümleni çok beğendim,`çalışmak için yemek gerek değil de yemek için çalışmak gerek. çokdoğru zaten bişileri başaranlar bu sözü hayatlarına geçirmiş olanlardır.ve bence başarmışsın ve başaracaksın da... inşallah ben de öle. tekrar görüşürüz, okuyarak tanıştıma sevindim.

  YanıtlayınSil
 12. Merhaba Esra, güzel yorumun için teşekkür ederim. İnşallah sen de başaracaksın, tanıştığımıza memnun oldum. Her zaman beklerim.

  YanıtlayınSil
 13. evet yılışık olunca insan burayada yazıyo tabi ha ha ha. ben de memnun oldum. gene yazıcam.

  YanıtlayınSil
 14. merhaba nasılsın hayat nası gidiyor doktor bey sana doktor diye çağırılması gurur verici dimi inşallah biz de onu yaşarız. yazında elektronik vakaaların olduğunu yazmışşın okurken kendi yaptıklarım aklıma geldi ve güldüm benim de elektronik aletlere karşı bi zaafım vardı ve bu işi biliyormuş gibi davranmaya çalışırdım gerçi en son mutfakta patlattığım teyibi saymazsak ha ha ha... esra ben yazmayı unuttum. tekrar görüşürüz.

  YanıtlayınSil
 15. Tesekkurler Esra, darısı senin de başına. Elektronik anıları güzeldi.. :)Görüşmek üzere.

  YanıtlayınSil
 16. Mrb. Farklı ve guzel bir site diyazını ile karşılaştım. Sıradanlıktan uzak olması çok farklı kılmış.. Ferhat sana başarılar diliyorum.... seninle2009

  YanıtlayınSil
 17. mrb sitenizi tesadüfen buldum ve çok beğendim ben de gaziantepliyim sitede gaziantep'ede yer vermeniz çok güzel olmuş başarılar

  YanıtlayınSil
 18. teşekkürler özge hanım.

  YanıtlayınSil
 19. yAZINIZ samimi,içten olmuş.Güzel bi geçmiş.İcatlarınızın devamını dilerim Yazan :adsız

  YanıtlayınSil
 20. Blogunuz da yazınız da çok güzel
  Ne deyim hayatta başarılar
  Anlattıklarınızın darısı başıma gelmesi temennisiyle... :D

  YanıtlayınSil
 21. Blogcudan kurtulmuş olman çok güzel. Biraz geç yorum yazmış olsam da uzun zamandır farkındaydım blogcuyu bıraktığının =).

  Ben de yavaş yavaş ayağımı çekiyorum blogcudan. =) kendi ismimle ben de bloggerdan bir sayfa açtım. Aslında vardı ama tamamen ona yüklendim, ama blogcudaki gibi bir amaçla değil. blogcudaki aynı amaç uğrunda devam ediyor tabii ki. Yakında onu da kendi ismim altında subdomain olarak yayınlamayı planlıyorum ama tabii ki senin de bahmetiş olduğun gibi, emeğe çok yazık oluyor...

  senin içini karartmak istemedim =). çok şükür çok güzel bir blog daha kurmuşsun. Devamını dileriz... görüşmek dileğiyle

  YanıtlayınSil
 22. Teşekkürler Veysel Bey. Sizin gibi kaliteli bir blogcu tarafından takip edilmek güzel. Blogcu maalesef verdiği sözü tutamadı. Bize de daha iyisine geçmek kaldı, çıtayı yüksek tutamayanlarla işim olmaz :)Size de hayırlı olsun, güzel olmuş, daha da güzel olacak inşallah. Takipteyim. :)

  YanıtlayınSil
 23. güzel site hemşerim emeğine sağlık :)

  YanıtlayınSil
 24. merhabalar ben kendi capimda bir yemek blogu kurmaya calisirken birde muzik atiyim bloga diye dusundum googlede tikladim siz ciktiniz hayatinizi cok yalin ve akici anlatmissiniz guzeldi ahh birde ben ögrenebilsem htlmmidir nedir daha muzikte ekliyemedim neyse size okul ve gelecek hayatinizda basarilar

  YanıtlayınSil
 25. Yorumlarınız için teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 26. cok güzel bi anlatm..insanı okurken skmıyor uzun olsada..ama ben bu yasta bu kadar merak ve öğrenme hrsınzı cok beendm ne biliyim neredeyse her alanda merakınız var gbi anlatılana göre hem int html kodları frontpage asp felan hemde doktorsnz bu kadar yoğnken gercekten tebrkler ben bilg bölümünü okuduumdan iki yllk ta olsa bilgim var ve bunlar o kadar kolay da deil ayrca.. özellkle html cok basit gbi gzükür ama uğrastrr dier yandan zevklı de sarar gercekten tebrk ederm :))

  YanıtlayınSil
 27. s.a. kardeş
  henüz şöyle bir baktım ama güzel bir blogun var. hem görsellik(tasarım), hemde içerik olarak gayet güzel. fırsat buldukça okuyacağım.çünkü öğreneceğim şeyler var. seni nasıl buldum dersen Uğur Işılak sayesinde.
  (sadık bir dinleyicisi ve gönül dostuyum.)
  yazdıklarına göre bir çok konuda benzer düşünce ve eğilimlere sahibiz.(tabi farklarda vardır muhakkak. mesela ben tembel bir insanım sen öyle görünmüyorsun)
  sanal alemde de olsa tanışmak isterim vesselam...

  YanıtlayınSil
 28. a.s. Fero kardeşim.
  İlgin ve yorumun için tşk ederim. Uğur Işılak'ı ben de severim.
  Biraz inceledim, benzeşiyoruz. Tembelliği sevmesem de...:)
  İletişim adresimden bana ulaşırsan görüşebiliriz.

  YanıtlayınSil
 29. hayırlı olsun,hem şaşırdım hem sevindim hem de içten içe kıskandım bu kadar çok şeyi aynı anda becerebilmeni:):) ve tebrik ederim azmini..

  YanıtlayınSil
 30. Tek kelimeyle HARİKA!!! abi emegine saglık bastan sona herseye baktım gercekten cok guzel Tşkler böle bi site hazırladıgın için (Gürkan ATAKAN)

  YanıtlayınSil
 31. siten çok güzel olmuş kardeşim hayırlı olsun çiko

  YanıtlayınSil
 32. TEŞEKKÜR EDERİM, WORD DE SIRALAMA YAPMAM GREKLİYDİ VE SİZDEN ÖĞRENDİM. ÇOK ZAMAN KAZANDIM SAYENİZDE. ÇALIŞMA HAYATINIZDA BAŞARILAR DİLERİM,
  MAKBULE

  YanıtlayınSil
 33. gerçekten mükemmel bir blogunuz var. googleden 'tıp fakültesini kazanmak için neler yapılmalı' diye bir arama sonucu tanıştım blogunuzla ve bu konu hakkındaki yazınızı okudum. İçiç biraz olsun rahatladı umarım bende ideallerime kavuşup doktor olurum:)))
  €da

  YanıtlayınSil
 34. Seha Okuş - hasretinle yandı gölüm şarkısını arar iken sizin siteye geldim...
  Gerçekten çok güzel olmuş tebrik ederim.

  İlk bakışda edebiyat öğrencisi sandım. ;o)
  Tıp fakültesini okuduğunuzu okuyunca çok şaşırdım, ama Doktorların bir çoğu şahir, müzisyen veya herhangi başka bir sanatsal yönü olan saygı değer meslekdaşlarımız.
  Ve bu sadece Türkiye'de böyle değil...

  Başarılarınızın devamını dilerim...

  Selam Selda G.

  YanıtlayınSil
 35. Teşekkürler Selda Hanım.
  İlginiz, yorumunuz ve beğeniniz için. :)

  YanıtlayınSil
 36. Siteniz güzel gercekten ben de tıp okuyanlara şöyle bi bakıyım derken buldum yazı ve yorumlarınızı. Tıpcı olmak isteyenlere yormlarınız dikkatimi cekti. İstekli arkadaslar genelde liseli ya benim gibi neredeyse mezun olmaya 6 ayı kalmış biri içn ne demeli . Benim tıp ilgim hatta hayranlığım ingilizce ögretmenliğini kazandıktan sonra ortaya cıktı da:) öyle bi boyutta ki ameliyat için ameliyathaneye girdigimde bile çok mutluydum. E saglıklıyken almıyolar normal insanları oraya!

  YanıtlayınSil
 37. Gerçekten çok güzel olmuş tasarımı harika.

  YanıtlayınSil
 38. SEN SAYFAYI MI DEĞİŞMİŞİN, PEK Bİ GÜZEL OLMUŞ ON PARMAĞINDA ON MARİFET DOKTORUM...EYLÜL

  YanıtlayınSil
 39. siteniz gerçekten çok güzel olmuş ayrıca yazınız da çok hoşuma gitti.uzun olsa da okurken sıkılmıyor insan:)

  YanıtlayınSil
 40. harıka bır blog olmuş..artık tıp konularında uğrak yerım burası olacak....

  YanıtlayınSil