17 Mayıs 2008

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Almak

Merhabalar, birkaç yerde arkadaşlarımızın bu soruyu sorduklarına şahit oldum ve bugün “bilgisayarımızdaki bir sayfanın ya da bir nesnenin resmini çekmek” konusunda bir şeyler yazmaya karar verdim.

Bunun için iki yöntem var;

Birincisi klavyemizdeki rakamların olduğu yerin hemen yanında “print screen” ( bazı klavyelerde “prnt scr” şeklinde de olabiliyor.) tuşuyla görüntüyü almak.

İstediğimiz sayfa açıkken bir kere Print Screen tuşuna basıyoruz ve ardından Paint programını açıyoruz ve CTRL tuşuyla birlikte V tuşuna basarak görüntüyü Painte yapıştırıyoruz. (CTRL+V)

Eğer doğru yapmışsanız görüntü painte bir resim olarak geçmiş olacak. Paint programında yukarıda "dosya" yazan yerden "farklı kaydet" diyoruz ve acılan menüde resme bir isim verdikten sonra bir alt kısımda dosya türünü jpg ya da gif olarak kaydediyoruz. (BMP olarak ta kaydedebilirsiniz ancak o zaman boyutu biraz daha büyür)

İkinci yönteme gelince.

Ekranın görüntüsünü alma işini bazı programlarla da yapabiliriz. Bunun için birçok farklı program var. Ben “Quick Screen Capture” programını kullanıyorum. Gayet kullanışlı ve kolay bir yazılım.

Programı indirmek için BURAYA TIKLAYIN (Tamamen kendim yükledim, virüs kontrolünden geçirdim ama siz yine de kontrol edebilirsiniz.)

Programın boyutu 1,1 Mb, yani fazla bir yer kaplamıyor. Programı kurduktan sonra çalışır durumda iken bilgisayarımızın saatinin yanında minik turuncu bir simge görünüyor. Buradan aktif olduğunu anlayabilirsiniz.

Resmini çekeceğimiz sayfa açık ve programımız aktif durumda iken yapacağımız tek şey F11 tuşuna basmak (ayarlardan -hotkey yazan kısımdan bunu değiştirebilir istediğiniz tuşa getirebilirsiniz), bunu yaptığımızda Mouse’un hemen arkasında bir belirteç çıkıyor ve çekeceğimiz resmin sınırlarını belirliyoruz. Mouse’u bıraktığımızda deklanşör sesine benzer bir ses çıkıyor ve resmi çekmiş oluyor. Ve hemen ardından size resmi ne adla, nereye kaydedeceğinizi belirten menü çıkıyor onu da paintteki gibi jpg ya da gif yaparsınız artık.

9 yorum:

 1. Selam Atasagun kardeş her zaman imdadımıza yetişmişsindir.Çok saol ekran görüntüsü almak için bu programı indirdim ekranı alıyoruz fakat nereye kaydedileceğine dair ekran çıkmıyor( b.sayarda nereye kaydediyor onuda bulamadık ) muhtemelen ayarlarıyla ilgili fakat bir türlü başaramadık bizlere bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkürler; Size nereye kaydedeceğini sorar ama siz o kısmı geçerseniz "Belgelerime" kaydeder

  YanıtlayınSil
 3. Belgelerimde'de yok anlayamadık daha önce kullanıyorduk problem yaşamadıydık ama ne olduysa ayarlarınımı bilmeden bozduk anlayamadım programı silip yeniden yükledik ama problem aynı ekranı alıyoruz kaydetmeye gelince nereye kaydedeceğimizi soracak pencere açılmıyor. B.Sayarda her yeri aradık aldığımız görüntüler nereye atılıyor diye ama maalesef çok da faydalı bir program işimize yarıyor ama ne yapacağımızı şaşırdık.ne olur yardım.

  YanıtlayınSil
 4. Maalesef sorunu anlayamadım, hersey normal görünüyor ama...

  YanıtlayınSil
 5. Atasagun kardeş kusura bakma değerli vaktinide alıyoruz ama burada işi bilen arkadaşların söylediğine göre key soruyor key'i nereden indirebiliriz.

  YanıtlayınSil
 6. Önemli değil, yardımcı olabilsem sevineceğim. Key zaten indirdiğiniz klasörün içinde mevcut. Klasör içeriğine tekrar göz atmanızı öneririm. Yine sorun olursa çekinmeden yazın, gerekeni yapmaya çalışalım.

  YanıtlayınSil
 7. yardımınız için teşekkürler ama ben bilgisayarımda print screen yok

  YanıtlayınSil
 8. teşekkürler.ben indirdim.problem yok tıkır tıkır işliyo.nereye kaydolsun diye sayfa çıkıyo.ancak resmin sınırlarını belirlerken ekran karardı resim kayboldu.tahminen yaptım sorun yok .key filanda sormadı

  YanıtlayınSil
 9. evvet. çok teşekkür edrim çok sağ olun iyiki yazınızı gördümatasagun kardeşim

  YanıtlayınSil