24 Mayıs 2008

Sayfaya Chat Eklemek

Bu yazıda blog ya da sitemize iletişim modülü ekleyerek sitemizi ziyaret eden kullanıcıların bizimle site üzerinden iletişim kurabilmesini sağlayacağız. Kişilerin bıraktıkları mesajlar anında ayarladığınız messenger ya da e-postaya gidiyor. Kurulumu ve kullanımı oldukça basit. Başlıyoruz:

# ÖnceliklePlugoo sitesine giriyoruz, üye oluyoruz. Üye olmaya başlarken bize hangi yolla iletişim kurmak istiyorsak (Msn Messenger, Yahoo Messenger, Jabber, Google talk gibi) sayfadan o programın simgesine tıklıyoruz.

# Diyelim ki "Msn Messenger" kullanmayı seçtik hemen aynı sayfada e-posta adresi isteyen bir menü çıkacak. Burada kullanacağımız e-posta ve msn adresimizi yazıyoruz. Daha sonra şifre belirliyoruz ve tamamlıyoruz.

# Belirttiğimiz e-posta hesabımıza aktivasyon iletisi geliyor.Gelen iletiden hesabımızı aktive ettikten sonra kullanacağımız modülü ve renkleri düzenleme sayfasına geliyoruz.

# Çevrimiçi, meşgul ve çevrimdışı mesajlarınızı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Burayı da kendinize göre düzenledikten sonra alt tarafta "save" düğmesine tıklayarak kaydediyoruz. HTML yazan yerde kodu alıp sitemizde istediğimiz yere ekliyoruz. İşte sonuç:

Umarım işinize yarar.

Dokümanı bizzat kendi ellerimle hazırladım, afiyet olsun. :)

3 yorum:

 1. Tebrikler harika bir yazı olmuş...
  Eline Emeğine sağlık...

  YanıtlayınSil
 2. Usta bu cidden iyiymiş, eline sağlık :)

  YanıtlayınSil
 3. @yakzan, teşekkürler kardeşim.
  @antepian, Eyvallah hemşehrim :) Teşekkür ederim

  YanıtlayınSil