19 Mayıs 2008

Sigaraya Yenilmeyin!

Sigara şu sıralar hayatımda en sinir olduğum şeylerin başında geliyor. Kendisi, kokusu, zararları vs. derken bir sürü sebebim de var :) Sevmiyorum işte sigarayı! İçenler de bir zahmet benden uzak dursunlar...

Sayın Sigara Tiryakisi,
Belki şu anda sigaranızla mutlu olup, sigara içme hakkınız kısıtlandığı için öfkelenmektesiniz. Sigaranın zararlarını bildiğinizi düşünmenize rağmen sigaraya devam ediyorsunuz. Belki de şöyle düşünüyorsunuz ;

  • *Günde bir kaç sigara içiyorum, bu da tehlikeli değil.
  • *Sigarayı bırakamayacak kadar tiryakiyim.
  • *Sigara strese dayanmamı kolaylaştırıyor.
  • *Kilo almamı engelliyor.
  • *Herkes bu kadar karışmasa bırakabilirim.

NEDEN SİGARA İÇMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ ?

Fiziksel Bağımlılık : Sigaradaki nikotin, alkol, kokain ve eroinden daha fazla bağımlılık yapan bir maddedir. Her soluktan 7 saniye sonra nikotin beyninize ulaşıp " iyi hissetmenizi" ve daha fazla "nikotin istemenizi" sağlıyor.

Fiziksel Alışkanlık : Sigaradan çekilen her nefes el ve ağız alışkanlığınızı kuvvetlendiriyor. Eğer günde 1 paket sigara içiyorsanız ve her sigaradan 10 nefes çekiyorsanız, günde 200 kez, yılda 73 000 kez bunu tekrarlıyorsunuz ve gittikçe güçlenen bir alışkanlık ortaya çıkıyor.

Duygusal Destek : Sigara tiryakileri sigarayı kötü zamanlarında destek olan, iyi zamanlarında neşelerini artıran bir arkadaş olarak görürler.

Kimlik : Bir çok sigara tiryakisi sigarayla kendini özdeşleştirmiştir.

Sosyal Alışkanlık : Eğer kahvenizin yanında veya kahvede, barda sigara içiyorsanız, belli sosyal durumlarda sigara içmeye kendinizi alıştırmışsınız demektir.

Sigara Endüstrisi : Sigara üreticisi firmalar, sigara, ile soğukkanlılık, kararlılık, incelik, güç ve öfkenin kontrol altına alınması arasında ilişki olduğuna insanları inandırmak için milyonlarca dolarlık reklam yapmakta, filmlerde önemli karakterlerin kendi sigaralarını içmeleri için yüz binlerce dolar ödemektedirler. " Amerika gibi ülkelerde sigara içmek iyice kontrol altına alındığından, sigaralarını gelişmekte olan ülkelerde pazarlamakta ve insanların genç yaşta sigaraya başlayıp, devam etmeleri için her yolu denemektedirler. " Sigaraya alıştırdıkları kişinin bütçesinden her ay düzenli bir bölüme el koymaktadırlar.

Lütfen gizli ve açık sigara reklamlarına inanmayın !

Kendinize güvenin, sigarayı bırakabilirsiniz.

Stresle başa çıkmakta zorlanıyorsanız ailenizden, arkadaşlarınızdan, doktorunuzdan yardım isteyin.
Hastalıklı bir yaşam ve erken ölmek istemiyorsanız sigarayı bırakmayı başaracaksınız !

Konuya dair bilgiler İstanbul Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tülin Çağatay tarafından hazırlanmıştır ve karikatürler Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta'ya aittir.

Kaynak da Şurasıdır.

1 yorum:

  1. Kimse sigara içmiyor herhalde bu blogu takip edenlerden yorum gelmemiş.Ben içiyorum.Mesaj biraz insafsızca olmuş.Sigara içenler vebalı değiller efendim,içicilik bulaşıcı değil.Bırakalım genç ölmek isteyenler mutlu mesut ölsünler acımasız olmayalım belki kansere adım kaladır hayatımız.Sigaradan daha zaralı şeyler var hayatta.İnsanlar mesela onları yoketmeye kalkıyormuyuz.

    saygılarımla

    YanıtlayınSil