21 Haziran 2008

Birlik, Beraberlik ve Futbol

Dün gece Euro 2008 turnuvasında muhteşem bir Çeyrek Final maçı izledik. Maçın muhteşem olması iki takımın harika oyunları değil de maça asılmaları, son ana kadar canla başla mücadele etmeleri ve en önemlisi son 2 dakikada karşılıklı gelen 2 golden kaynaklanıyordu.

Milli Takımımız, aslanlarımız son iki maçta da son dakikalarda maç kurtarma mucizesiyle herkesi şaşırtıyordu. Dün akşam 119. dakikada golü yediğimizde "artık çok geç" diyecektik ki Nöbetçi golcü lakaplı Semih, yine kendisinden bekleneni yaptı ve son dakikada harika bir golle Hırvatları yasa, bizi sevince boğdu... Avrupa'yı da şok etti tabi.

Maç boyunca şanslı olduğumuz da bir gerçek. Direkte patlayan bir top ve sonrasında penaltılarda iki atışta da kaleyi tutturamayan Hırvat oyuncular... Gerçekten de şansımız yanımızdaydı ve bununla birlikte kenetlenmiş, inanmış bir Türkiye Milli Takımı var olunca olan oldu zaten.

Maçın bitişiyle çıldırdık millet olarak. Hem de ne çıldırmak! Üstümü giymem, yola koşmam ve Diyarbakır'ın Ofis semtinde kutlama alanına gitmem toplam 5 dakika sürmüştü ki bu olay normalde yarım saati buluyordu :) O sevinçle eğer lazım gelse, mümkün olsa Viyana'ya bile koşardım sanırım.

Sabaha kadar dünyanın her yerinde sevinç gösterileri ve kutlamalar vardı. Millet olarak bir hayli sevindik ki buna ihtiyacımız vardı. Birileri abarttığımızı düşündü, eleştirdi ama biz millet olarak gerçekten böyle başarılara açız, hakettiğimiz şeyleri yaşayamamanın, birlik, beraberlik olamamanın, bizden çok geride olduğu halde bize laf söyleyebilenlere cevap verememenin açlığıydı bu... Çok şükür ki futbol yoluyla da olsa bir nebze dindirdik bu hasreti ve sokaklara döküldük...
Evet, millet olarak başarıya, mutluluğa ve hepsinden önemlisi Birlik, beraberliğe açız, ihtiyacımız var. Bu yüzden bize birçok anlamda sevinç yaşatan millilerimize, yüreğini koyan herkese önce kendim, sonra milletim adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.!


4 yorum:

 1. Çok güzel bir maçti. Dilerimki finalde Hollanda ile karşılaşır Turkiye. Evet evet o portakalları yenmemiz lazııım :)) Önce şu almanları halledelim di mi :)
  Turk olmak ne kadar güzel bişşey yaa. Bu milli takımın maçları avrupadaki turkler için çok daha önemli biliyormusun. Gurbette turk olmak çok daha farklı ve gururlu bişey :) Ay özledim o günlerimi. Şimdi okulda olsaydım herkes bize farklı bakardı bu da bizi gururlandırırdı :))

  YanıtlayınSil
 2. @gelin ayşe maalesef hollanda dün akşam elendi o yüzden türkiye rusya ile karşılaşacak

  buda kesin finale çıkacakmışız gii oldu ama kesin çıkcaz yha :)

  YanıtlayınSil
 3. Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
  Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
  Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl;
  Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet,
  Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklâl!

  TÜRKİYE'Yİ VE TÜRK BAYRAĞINI EN YUKARIYA TAŞIYAN TÜM İNSANLARA TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlayınSil
 4. Hollandayı da ben bitirdim! Neden mi? Bir maçta hangi takımı favori ilan etsem darmadağın oluyor. :D Dün aksam Hollanda için neler demiştim. Maçtan sonra utandım :)
  Bu maçta da favorim Almanya :P

  YanıtlayınSil