16 Temmuz 2008

Tıp Kazanmak ve Tıp Okumak

Malumdur, 1.5 milyon öğrencinin ve haliyle ailelerinin şu sıralar en büyük gündemi ÖSS. Puanlar açıklandı, şimdi herkes harıl harıl tercihlerle uğraşıyor ve birçok kişi, kurum da rehberlik hizmeti vermeye, yönlendirmeye çalışıyor. Gözlemlediğim kadarıyla kimi bilerek kimi de bilinçsizce bunu yapıyor...


Daha önce "Doktor Olmak"başlıklı yazımda değindiğim şeyi biraz daha açmak istiyorum. Ben bir rehber olmasam da tıpı kazanmış ve geçtiğimiz günlerde mezun olmuş, bu yoldan geçmiş ve hala bu yolda devam eden biri olarak özellikle Tıp konusunda birkaç fikir katmak istiyorum;
Yanıtlayalım;

- Tıp nasıl kazanılır?
Tıp kazanmak için insan olmak yeterlidir, tıp kazanan insanlar uzaydan falan gelmezler.
Düz lise olsun, Anadolu Lisesi olsun, Fen Lisesi olsun, herhangi bir liseden (şu koşullarda meslek liseleri vs hariç tabi) sayısal alandan mezun olmak temel şarttır.

- Tıp kazanmak için ne kadar çalışmak gerekir?
Bu soruyu yüzlerce kişiden duydum desem abartı olmaz. Bana göre hata herkesin aynı yapıda ve kapasitede olduğunu düşünmekten öte geliyor. Şöyle ki;
Herkesin konu eksiği aynı değil, herkesin çalışma tarzı aynı değil, herkesin algılama şekli aynı değil. Defter tutma şekli bile farklıyken herkesin aynı şekilde aynı oranda anlamasını ve algılamasını beklemek de doğru değil.
Burda yapılması gereken "kişinin kendini bilmesidir" bence. Ne kadar eksik olduğunu, nerelerde daha çok yoğunlaşması gerektiğini bilmeli. Kendi çalışma şekline göre en verimli olacak programı hazırlamalı ve buna göre çalışmalıdır.

Mesele çok çalışmak kadar "düzenli ve istikrarlı" çalışmaktır. Ben hazırlanırken binlerce soru çözmüyordum mesela. Düzenli bir programla 150 soruyu geçmedim asla. Ama bazı arkadaşlarım ise 600-700 sorudan bahsediyordu. Yani bireysel farklılık işte burada. Verimli olabilecek şekil ve sürede çalışabilmek. Eldeki programa sadık kalarak çok başarılı olunabilir.

- Tıp okumak zor mu?
Evet, asıl meseleye geldik işte. Tıp okumak zordur, hatta tıpı kazanmak kolaydır ama asıl iş okumaktadır. Burda da bir süreklilik söz konusu. Diğer bölümlere kıyasla, 6 sene boyunca sürekli ders çalışmak, herkes gezerken sınavlarla, derslerle boğuşmak gerçekten zordur. Arada kopmanın da bedeli ağır olur. (Diğer bölümlerde alttan ders alınabilirken tıpta bu yoktur, sene tekrarı yapılır) Bu yüzden tıp kazanmak kolay, okumak zordur.

Sorular böyle çoğaltılabilir. Karamsar bir tablo çıkarmak değil amacım, gerçekleri göstermeye çalışmak. Lakin şu unutulmamalıdır; Tıp zordur, yorucudur, bir meslek değil yaşam biçimidir ama gerçekten severek ve isteyerek tıpa girmişse hiçbir zorluk ve engel onu yıldırmayacaktır. Sevilerek seçildiği takdirde tıp gerçekten güzel bir alandır. (Ben isteyerek girdim ve şu an memnunum.)
Unutulmamalıdır ki; bir insan sevdiği işi yapıyorsa mutlu olmak, başarılı olmak ve verimli olmak kaçınılmazdır...

Sorular ve katkılarınız olursa yorum olarak belirtirseniz sevinirim.

Herkese başarılar.

Not: Yorum yazmadan ve soru sormadan önce lütfen yazıyı ve yorumları iyice okuyun. Çünkü aynı şey ve açıkladığım şeyler tekrar tekrar çok fazla soruluyor, bu tür yorumlar yanıtlanmayacak ve yayınlanmayacaktır. Lütfen!

165 yorum:

 1. Fazla söze gerek bırakmamışsın ama bende bişi eklemek isterim.Okulda alınan takdir-teşekkür felanlar bunlar insanı yanıltmasın aa ben yaparım ederim die çünkü iş üniversite sınavına gelince çok farklı oluyor.Ben mesela sınavdan 1 gün önce çalışır çok yüksek notlar alırdım fakat üniversite sınavı sınavdan 1 gün diil 1 yıl öncesine kadar düzenli çalışmayı gerektiren bir sınav.İŞİN ASLI HAKİKATEN DÜZENLİ DERS ÇALIŞMAKTAN VE KİŞİNİN KAPASİTESİNİ BİLMESİNDEN GEÇİYOR.Sınava girecek olan kişi öncelikle hangi konulara hakim olup olmadığını tespit etmeli ona göre plan yapmalı.Ben mesela üniv. sınavına girecek olsam sanırım 2yıl öncesinden çalışmaya başlamam gerekir anca yetiştiririm çünkü :)) (1 ay çalış 3 ay yat bi tipim çünkü konsantre olamıyorum)ha bu arada okul başarısını hepten yok saymak olmaz tabiki de ortaöğretim başarı puanı olarak yansıyor ama başlıbaşına bi rolü olmuyor olsa idi sanırım ben şu an evkızı olmazdım.Düzenli çalışın düzenli(ben de sanki kime konuşuyosam :)) )

  YanıtlayınSil
 2. Katkılar için teşekkürler arkadaşlar :)

  YanıtlayınSil
 3. inşallah bizede nasip olur bu tıp fakültesi :)

  YanıtlayınSil
 4. Forewell; insallah sana da kısmet olur :)

  YanıtlayınSil
 5. korku ülkesi.hep korku aşıladılar bize.ilkokula ilk başlıcamız zaman çokzor diye korkuttular, 5.sınıf çok zor diye korkuttular, 7.sınıf çok zor diye korkuttular, lise 2 çok zor diye korkuttular, öss kazanmak çok zor diye korkuttular.hepsini becerdik de şimdi de tıp okumak zor diye korkutuyolar.cerrahpaşaya puanım yetiyo.ama burası korku ülkesi.

  YanıtlayınSil
 6. isimsiz dostum; eğer yazının sonunu okuduysan ve gerçek bir idealistsen korkmak icin hiçbir neden yoktur. Korkması gerekenler ne istediğini ve ne yaptığını bilmeyenlerdir.

  YanıtlayınSil
 7. ben tıp tercihi yapmayı düşünüyorum bu sene ama okuduğum yazılardan gözüm korktu açıkçası,eğitim hayatım hep 1. liklerle geçti ama ilk defa bi uğraştan bu kadar çekindim bakalım noolcak hayırlısı bu arada yorumlar için teşekkürler aydınlatıcı oldu baya....

  YanıtlayınSil
 8. isimsiz arkadaşım; eğer iyi bir puan almıssan ve gerçekten istiyorsan bence tıp yazmalısın..
  Başarılar

  YanıtlayınSil
 9. yyaaaaaaa bende tıp istiyoruuuuuuuuuuummmmmmmmmm

  YanıtlayınSil
 10. ben tıbbı canı gönülden istiyorum neden mi:
  1.insanın anatomisini yakından incelemek
  2.hastaların acılarını dindirmekve meraklı insanların sorularını sizin gibi yanıtlayabilmek
  3.yaslanıncada yeni gelen tıb talabelerine ders vermek

  YanıtlayınSil
 11. ben son dönemlerde hasta ve tabib ilişkileri içinde iken acaba bu mesleği yapabilir miyim diye çok düşündüm. okumasına kesin okurdum. ama ben sonrasını düşünüyorum da! özellikle burada yani kendim gözlemlediğim için istanbul'da kısa zamanda kesin beş parasız kalırdım. bunu garanti ederim. sümük salya birbitine karışırdı agresif, depresif manyağın biri olur çıkardım. her gördüğüm hastalığı kesin geçirirdim.

  gerçi ailemden hiç kimse benim kızım büyüyünce doktor olacak demedi hiç. bilmiyorum bunun geleceğime nasıl bir etkisi oldu. iyi ki öyle bir beklentileri yokmuş.

  Allah doktorlarımıza sağlık, sıhhat, başarı nasip etsin. bitti :)

  YanıtlayınSil
 12. @Maya; Mesele okumak olsa, dedigin gibi kolay da. Sonrasında senin harika tabirinle agresif-depresif manyak olmamak adına buyuk caba veriyosun. Oyle guzel bir meslege ve mensuplarına o kadar olumsuzluk var ki...kendi zorlukları da cabası...
  Yine de "iyi ki" diyorum.
  Seven, isteyen ve "ben katlanırım" diyebilenler için mukemmel...

  YanıtlayınSil
 13. kesinlikle katılıyorum. alternatiflerin olmadığı bir meslek bu. meslek basit kalıyor da denebilir.

  YanıtlayınSil
 14. Maya; doktorluk ve askerlik senin de dediğin gibi bir meslekten ziyade bir yaşam biçimi halini alıyor.

  YanıtlayınSil
 15. bende tıp okumak istiyorum hemde hacettepe ama ne kadar zor olduğunu sölüyorlar buda insanı korkuyla bakmaya itiyor.daha öss*ye girmek için 3 senem var şimdiden çalışıcam we bu yüzden hedef belirledim ama gözüm o kadar korktu ki fikrimi değiştirebilirim

  YanıtlayınSil
 16. ben de tıp istiyorum ama benim de daha 3 senem var ve ben de başladım dersaneye ve ders çaışmay a kazanmak çok zor ama 3 sene planlı çaışmakla olabilir belki de...

  YanıtlayınSil
 17. @bonus: 3 sene cok iyi bir süre, eğer bu sürede düzenli olarak çalışırsan kazanmak cok kolay olacaktır.

  YanıtlayınSil
 18. shmerhaba ben size yeni katılan doktor olmak isteyen adaylardan biriyim adım,Esra düz liseye gidiyorum benim için başarmak zor diyorlar fakat çok istiyorum. böle bişi yapmanız çok ii olmuş, yoksa ben bi doktorla meslek hakkında bi ropörtaj yapacaktım.bunun için tekrar teşekkürler.3.sınıfa gidiyorum ve çok çalışmam gerektiğinin farkında olarak bi program hazırladım ve geçiriyor olduğumuz bu yaz da sürekli çalışıyorum.kitaplarımı da okuyorum. çok eksiklerim olduğu için beyabi sıkıntı yapıyorum.bunun için tavsıyene ihtiyacım var.seninle konuşarak bişeylerin bilincinde olacağıma inanıyorum.nese çok uzattım tekrar teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 19. tıp fakültelerinde ingilizce ağırlığı ne kadardır. bir de çukurova ve cerrahpaşa da hazırlık olmadığını duydum bu doğru mu? hatta cerrahpaşa da ders programına baktığımda hiç ing.ye rastlamadım. anadolu liseliym ancak ingilzicem son derece kötü. cerrahpaşa tıpiçin düzenli çalışyorum 2 senedir. ancak ingilizcemin olmaması büyük bir sorun teşkil eder mi_?

  YanıtlayınSil
 20. @Esra; faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Düzenli bir çalışma ile sen de başarabilirsin, emin ol buna.
  Ne zaman istersen buralardayım, katkıda bulunmaya çalışırım.

  @isimsiz: Üniversitelerde değişmek kaydıyla genelde %30 kadar. Yani gözünü korkutacak bir İngilizce gerekmiyor. Cerrahpaşada 2 seçenek var; İngilizce olan ve olmayan. Herhangi birini seçebilirsin.
  İngilizcen yok diye korkma, sorun olmaz. Tus sınavında ve sonrasında lazım olur, o zamana kadar da halledebilirsin.

  YanıtlayınSil
 21. ben teşekkür ederim,tavsiyelerini dinlicem benim kübra adındaa bi arkadaşım var oopda çok istiyo doktor olmayı zaten senin yazını önce o okumuş,bir araya gelince hep onunla tıpı kazanmak için birbirimize gaz verir dururuz ha ha ha.şuanda hiç ders çalışasım yok kafam biraz ağrıyo. bu arada tıpı okurken maddiyat benim için sorun olur diye düşünüyorum bu konu da ne diyosun. ayrıca 6. sınıftaydın dimi. tus gibi gicik bi sınav seni korkutuyo mu. tabip esra ben.

  YanıtlayınSil
 22. Tabip Esra; Öyle pek fazla bir maddiyat gerekmiyor, her bölüm gibi ama belki biraz kitaplar pahalı gelebilir.
  Ben 1 ay önce mezun oldum. Tus var sırada, bakalım ne olacak.

  YanıtlayınSil
 23. inşallah sorun olmaz bi kazanalım da allah yardım eder.
  inşallah yaparsın,tabiki bu sınav daha güç ister fakat tıpı okuyabilen biraz daha dişini sıktıktan sonra yapar. ve sen yaparsın. ben de yaparım ama şimdi derse döneyim artık. kaytarınca acısını fena yasıyorum sonra. gene görüşürüz kendine iyice bak

  YanıtlayınSil
 24. Slm ben lise 4'e geçtim, 2009 öss ye gireceğim.Hacettepe Tıp'ı kazanmayı gerçekten çok istiyorum.Düz lisedeyim(anadolu lisesi kazandım ama gitmedim çok pişmanım), ilk üç sene öss ye yönelik özel bir hazırlığım olmadı, bu yıl planlı bir şekilde ve gerekenden de çok ders çalışırsam yine de bunu başaramayabileceğimden korkuyorum, sanki zamanım yetmeyecekmiş, soruları yanlış anlayacakmışım, kaydırma yapacakmışım yada öğrendiğim tüm fizik formüllerini unutacakmışım gibi hissediyorum.Bu durum çok can sıkıcı.ailem ve öğretmenlerim istersem bunu başarabileceğimi söylüyor.Ama ben hala korkuyorum, lütfen bana yardım edin bu korkumu yenebileyim...

  YanıtlayınSil
 25. Esma; merak etmemelisin, eğer yeterince ve düzenli bir şekilde çalışıyorsan bunları sorun etmemelisin. Bol bol soru çözerek bu kaygıyı halledebilirsin.

  YanıtlayınSil
 26. ya tıpı çok seviyorum ama çalışma konusun da kendimi eksik hissediyorum bazı zamanlar oluyor ya çalıştım huzurluyum diyorum ama bazı a zamanlarda çok çalışıyorum eksik hissediyorum ne yapmalıyım bu arada mezun olmanız çok güzel güzel birşey yeni hayat kariyerinizde başarılar!!

  YanıtlayınSil
 27. slm bne ayşe tıpı çok seviyorummmmmmmmmmm

  YanıtlayınSil
 28. tıp matematık agırlıklımı yoksa kımya-bıolojımı

  YanıtlayınSil
 29. highvolume; fen dersleri ağırlıktadır, matematikle cok fazla işiniz olmuyor

  YanıtlayınSil
 30. ben esra.bugün biraz canım sıkkın yahu iki gündür bi ders çalışamıorum annem memlekete gitti mecbur dükkana ablamla ben bakıyoruz tatilde de bunu yapmak inan bana çok uyuz bişi... nese bişi sorucam mesleğini teseçerkenerken ailen sana hep destek vermiştir ama bunu onlardan etkilenme olarak düşünebilirmiyiz.ailem bu konu da bana çok destekçi ama mesleğimi seçerken etkilenmekte istemiyorum. bide tercihlerimi yaparken inş. sadece tıp olarak yazmıcam. baazen okadar çok istiyorum ki tıpı bazen de bi soğukluk geliyo senin de öle olduğu oluyomu.yani bu tür gelgitler.aslında düşündüğüm bişey daha var. bi bayan olarak meslıkten sonra evlilik gelecek ennihayetinde tabi bu işin yoğunluğu meşhur. ilerde ailemle ilgilenme hususunda sıkıntı çekermiyim sürekli hastanede olmak sorun olur mu diye düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
 31. Esra; ailemin fikirleri elbette belirleyici oldu ama ailem son kararı bana bırakmıştı. Ben tıp ve muhendislik istemiştim, kararsızlık olması da doğaldır.
  Aile hayatı konusunda haklısın, çevremde gözlemlediğim kadarıyla; bir doktorun hele de bayan olduğunda işi bu anlamda daha da zor oluyor.

  YanıtlayınSil
 32. bilmiyorum inşallah kazanırsam bunun da üstesinden gelirim diye düşünüyorum.evet zor bi hayat beni bekliyor alacak fakat sabır ve dua ile yapacağıma inanıyorum. bugün kendimle alakalı güzel bişi duydum, çok sevdiğimiz bi elek. okuyan bi abim vardı o benim için esra doktorluğu başarır demiş okadar çok sevindim ki benim için bi motive oldu bu haber. hayatım biraz tempoyla geçtiği için böyle bişim demiş aferin ona demiş,aslında bunu söyleyen bi çok insan var ama onun gibi zor şartlar altında okumuş birisinin bunu demesi benim için oldukça önemliydi.sana da teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 33. selam ben adanadan seval ,düz lisedeyim 10.sınıfa geçtim.ve hedefim doktor olmak.sizce nasıl çalışmalıyım?çok korkuyorum kazanammazsam diye..ama bir yandan da bana azim veriyor çünkü yakınımdakinler annemin arkdaşının kızıda düz lise mezunuymuş doktorluğu kazanmışş,sora bizim okuldan kazanan oldu.bende düşünüyorum onlar çalışmış kazanmış ben neden olmayayım.diyorum.yani illede doktor olmak için fen lisesi,anadolu lisesi mezunu olmak gerekmiyor bu düşünceye göree bana yardımcı olurmusunuz .okul derslerim çok iyi sayısalı seçtim..ama doktor olmak itiyorum ne olur bana yapmam gerekenleri sölermisiniz?:(:)

  YanıtlayınSil
 34. Merhaba Seval; İyi bir program ve verimli bir çalışma ile hangi okuldan mezun olursan ol tıp kazanabilirsin. Başkalarının ne dediğini bosver. Benim de lisem kötüydü ama gayet başarılı olduk, epey de tıp kazandık. Dediğim gibi düzenli ve istikrarlı bir şekilde calısman yeterli.
  Başarılar.

  YanıtlayınSil
 35. merhaba ben gata da okuyorum 3. sınıftayım gerçekten düzenli ve istikrarlı çalışınca oluyor.tıpı kazanırken sıkıntı çekmediğim gibi okurkende çekmiyorum her gün 1.5 saat final zamanları da 3.5 - 4 saat çalışınca sınavları rahatlıkla geçebiliyorum tıpta büyütülecek fazla bi şey yok doğrusu... ama tabi herkesin çalışma tarzı aynı değil ben kendimden misal verdim.ama bu bölüme gelmenizi tavsiye ederim gerçekten seven birisi için çok güzel bir bölüm ama sevmiyorsanız sakın gelmeyin benim en yakın arkadasım 2 yıl beraber tıp okuduktan sonra bu sene öss ye girdi ve iktisata gitti mesela....sorusu olanlar için adım ceyhun..saygılarımla,,,

  YanıtlayınSil
 36. merhaba ben lise 4'e geçtim çok heyecanlıyım 2009 öss ye giricem ve aşırı derecede doktor olmak istiyorum ama çok korkuyorum ya başaramazsam diye düz liseye gidiyorum eksiklerim var ve bunları gözümde çok büyütüyorum çok endişeliyim sizce düzenli bir çalışmayla (ki gece mi gündüzüme katmayı düşünüyorum)başarabilir miyim lütfen yani kafayı yicem yoksa

  YanıtlayınSil
 37. Özge; korkmakla bir sonuc elde edemezsin. Sen sadece programına uy ve duzenli çalış. Gerisni merak etme.

  YanıtlayınSil
 38. merhaba ben bu sene düz liseye gideceğim tek hayalim tıp.ama sayısalda pek iyi olduğum söylenemez o yüzden eşit ağırlık seçerim diye düşünüyodum ama anladığıma göre sadece sayısal olmak gerekiyomuş.eşit ağırlık olmaz mı yani?lütfen cevap yazın.

  YanıtlayınSil
 39. Malesef filiz hanım, sayısal puanıyla alıyor tıp fakultesi.

  YanıtlayınSil
 40. bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 41. MERHABA, Ben sizi gözlüklü sanmıştım ta ki fotografınızı görene kadar.çok merak ettiğim bir sey var:ilk kez kan görünce yada ameliyathaneye ilk girdiginizde yada bir kadavranın otopsisini izlediginizde nasıl bir ruh haline girdiniz?sınıfınızda bayılan ,korkan oldu mu?eger böyle bir anınız varsa bizimle paylasabilir misiniz?amacım tıb okumak isteyenleri korkutmak degil, bende tıb okumak istiyorum ama işin birde CESARET tarafı var.belki bu cesaret bende oldundan tıbbiyeli olmak istiyorum.ESTARAPİM

  YanıtlayınSil
 42. isimsiz; Benim cocukluktan beri böyle kan, ameliyat gibi şeylerden korkum yoktu, severdim zaten. Pek sorun yaşamadım.
  Ama bir bayan arkadaşımız kan gorunce bayılıyordu, cerrahi branşlar böylesi durumlarda sorun olabilir tabi.
  Zamanla insan hepsine alışıyor haliyle.

  YanıtlayınSil
 43. ben kadavrayı ilk gördüğüm gün çok kötü olmuştum aklımdan çıkmamıştı o gün ama sonra ister istemez alışıyor insan...

  YanıtlayınSil
 44. arkadaşlar ben de tıp öğrencisiyim.severek geldim severek okuyorum.hergün ayrı bir pencere açıyor insana ve öğrendikçe hayretler içerisinde kalıyor insan yapbozun şekillenmesine.muhteşem bir duygu..

  YanıtlayınSil
 45. herkese slm bnde lise 2 okuorm tıpı cok istiorm artk bu meslek bnde tutku gibi oldu snki basarıcagıma cok inanıorm ama tek büyük bir sorunum var su anda söz. ögrencisiyim nasıl oluck bilmiorm bundan dolayı endiseliyim yardmcı olursans sevinirm...

  YanıtlayınSil
 46. bana cvp verick kimse yk mu:s

  YanıtlayınSil
 47. ben lise 3 ögrencisiyim anadolu lisesine gidiorum ço faza eksiğim var ve yeni yeni basladım sınava çalısmaya düzenli ve programlı çalısam bile yetiştiremem die korkuom sizce geç midr:(

  YanıtlayınSil
 48. Busra ve diğer arkadaş; eğer duzenli calısırsanız başarılı olabilirsiniz. Süre yeterli

  YanıtlayınSil
 49. bnm tek korkum sözel ögrencisi olmam yalnız önmde üzün bi süre varr zamanı ii degerlendiricem cvp verdiigniz için cok tesskkür ederim gercektn biras rahatladm.=)

  YanıtlayınSil
 50. mrb atasagun 2000 yılında liseden mezun oldum ve ilk yıl hazırlıksız hemşireliğe yerleştim yaklaşık 1.5 yıldır hemşire olarak çalışıyorum ama tıp içimde hep bir özlem olarak kalmıştır!şimdi yeniden elimde gücüm varken dersaneye başladım ve tıpı kazanıncaya kadarda yılmadan hazırlanacağım!aradan 8 yıl geçmiş olması yaş vs hiç biri umrumda değil!öss ye hazırlanan arkadaşlar hedefiniz ne olursa olsun sonuna kadar direnin!çünkü imkansız diye bişey yoktur!imkansızı biz yaratırız!başarıyla merhaba...

  YanıtlayınSil
 51. bende tıp okumak istiyorum ama düz liseye gidiyorum bu sene lise 3 teyim dersaneyede yazıldım lise 1 de diploma notum 4.37 idi lise 2 de 4.06 idi inş lise 3 le 4 de yükselteceğime inanıyorum bizim okuldada diploma notu 5,00 olan yok en fazla tahminen 4,70 ile 4,80 arasında değişebilir çok istekliyim mümkün mü

  YanıtlayınSil
 52. @isimsiz 1: idelist olman ve başarıya inanman güzel, umarım başarılı olursun. Bu azimle aksi de mümkün değil zaten.

  @isimsiz 2: Bence durumun kötü değil, notlarını da biraz daha yukseltirsen ve guzelce calısırsan neden olmasın ki?

  İkinize de başarılar.

  YanıtlayınSil
 53. çok saol çok teşekkür ederim sayende içime biraz daha inaç doğdu kendimede güveniyorum benim için dua et olur mu çünkü başkalarını ettiği dualar daha kabul oluyomuş ALLAH SENİN DE GÖNLÜNDEKİNİ versin tekrar tekrar teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 54. çok saol çok teşekkür ederim sayende içime biraz daha inaç doğdu kendimede güveniyorum benim için dua et olur mu çünkü başkalarını ettiği dualar daha kabul oluyomuş ALLAH SENİN DE GÖNLÜNDEKİNİ versin tekrar tekrar teşekkür ederim

  YanıtlayınSil
 55. Tıp benim hayalim sanki doktor olmak kanımda var okula başlamadan önce doktor olacağım dyordum ve yılların geçmesine rağmen bu hayalden asla vaz geçmedim ömrüm olduğu müddetçe geçmemde TIP BENİM VAZGEÇİLMEZİM.....

  YanıtlayınSil
 56. ben kendimi bildim bileli hp doktor olmak istedim çocukluğum hastanelerde geçti nefret etmem gerekirken ben üstüne gitmek istedim ama artık umudum tükeniyo biliyorum çok zor şuan lise 2 ye gidioyorum anadolu lisesinde okuduğum için geçen sene ingilizce ağırlıklıydı ve ingilizcem çok düşüktü o yüzden yılsonu ortalamam 3.23 gibi çok düşük geldi şu 3 sene boyunca çok çalışsam ortalamamı yükseltsem seneyede dersanaye gidicem hacettepe olmazda herhengi bi tıpı kazanmam mümkün mü?

  YanıtlayınSil
 57. @Ceren; 3 sene çok iyi bir süre. Bence verimli ve istikrarlı bir çalışma temposuyla kazanabilirsin.

  YanıtlayınSil
 58. soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim ama çevremdeki bazı insanlar umudumu kırıyo.tıp senin neyine önce bi notlarına bak falan diolar kazansan bile cesaret işi kadavralara dayanabilicekmisin falan diolar insan zamanla alışıyomu?

  YanıtlayınSil
 59. @Ceren; genelde alısıyor arkadaslarımız.

  YanıtlayınSil
 60. slm.bn seren.lise 2'ye gidiyorm ve tıp fakültesini önceden hiç düşünmezken geçirdiğim bir kaza sonucu 3 ay gibi uzun bir süre yoğun bakımda ve 2 ayda servıste yattım.şimdi ise tıpa acayip merak sardım.genel cerrahi olmak istiyorum.yapmam gerekenleri bana sıralar mısınız??

  YanıtlayınSil
 61. @Ceren; Liseyi bitireceksin, tıpı bitireceksin,sonra da Tus sınavını kazanacak ve Genel Cerrahi seçeceksin. 5 sene Genel Cerrahide ihtisas aldıktan sonra Genel Cerrah olabileceksin. (Tabi her şey yolunda giderse)

  YanıtlayınSil
 62. peki ilk hastaneyle meslekı olarak 6 senelik tıp fakültesi sonunda mı tanışacağm.yhani ilk önlüğü o zman mı giycem?

  ceren deıl seren :):)

  YanıtlayınSil
 63. peki bunların hepsini yaptıktan sonra asistan dr olarak mi başlayacağm mesleğe?yhani 11 yıl sonnda asıstan dr mu olacağm?? (seren)

  YanıtlayınSil
 64. Tıp fakultesine basladıgın andan itibaren bol bol önlük giyersin merak etme :)Stajyer oldugunda kliniklere geçmiş olursun.
  Buunları yaptıktan sonra Pratisyen Dr. olarak göreve başlarsın,Tus'tan sonra da Uzman dr. olarak devam edersin.

  YanıtlayınSil
 65. slm..bn endüstri müh 2. sınıf öğrencisym we bulundğum yerden pek memnun deilim,sınawa tekrar hazırlanmayı düşünüorm tıp içn..bilmiorm bnu gerçektn istiomuyum yoksa takıntı gbi bişey mi oldu bnde..bu saattn sonra zor zatn kazanmam ama hadi oldu diyelm szce değermi müh bırakıp,2yılı çöpe atıp sıfırdan başlamaya...kafam gerçekten çk karışık...(yasemin)

  YanıtlayınSil
 66. @yasemin; Güzel bölümün var ve 2 sene harcamışsın. Sınava tekrar hazırlanmak 1 sene riske etmek demektir ki ikisi bir arada gitmez. (Okul ve Öss yani)
  Yine de önce ne istediğine karar vermelisin.İyice bir düşün derim.
  Başarılar.

  YanıtlayınSil
 67. şimdi okudğm bölüme alıştm,ilerde bu mesleği yapablrm çk sorun olmz belki ama sewerekmi çalışırm??tıp fakltsnn önnden her geçişimde içimi ilgnç bi hüzün kaplıo..ilgimi çeken,bni heyecanlandrn anatomi,insan vücudnn sırları fizik yda mat. deil kesnlkle..kafamı karıştırnda bu zatn..şimdi diceksnz niye müh okuosn ozamn diye,işte o sorunn cewbnı bnde bulamadm,üstelk tamamn şahsi irademle werlmş bi (yanlış)karar...bn bnları düşüne düşüne bu oklu bitircem galiba,durum onu gösterio..buarada yorumlarnz için teşekkrler...(yasemin)

  YanıtlayınSil
 68. aslında tıp bnm için çok istediim bi dölüm fakat duyduum ve burdan okuduğuum yorumlardan dolayı bı raz korkmuyor deılım blkı erken cvp verıyorum ama şimdiden başlamkta fayda var bnce

  YanıtlayınSil
 69. birçok kişi beni ayıplayacaktır burada ama bunu söylemem lazım. yaşım 35 . 4 yıl anadolu teknik lisesi sonrası tercih hatasıyla mimarlığa girdim yüksek puanla. başta sevecek gibiyken nefret ettim sonradan ama bitti birşekilde .. başka alanlarda uzmanlaştım , yurt dışına gittim 4 yıla yakın usa firmasında çalıştım vs vs . ama nalet olsun içimdeki tıp sevgisine :) doktor olmadan ölmek istemiyorum gibi bir saplantıya takıldım kaldım. prosedürü bilmiyorum. yani mevzuat buna izin verir mi bilgim yok bu yaşlar için .yine de bu sene sınava girip bir tıp fakültesine kaydımı yaptıracam diye kafaya koydum. Çok mu uçmuşum ? :P kazanmasına kazanırım da sonrası benim yaşımda imkansız mıdır ? bi çık hava al geçer mi dersiniz bu düşünceme yoksa yapmalı mıyım bu deliliği .

  YanıtlayınSil
 70. dediğinize sonuna kadar katılıyorum.Tesadüfen girdim sitenize, sadece gençlere şunu söylemek istiyorum zamanında fırsat elinizdeyken disiplinli olarak çalışmanızdır.ben bugün bu sayfaları karıştıryorsam zamanında üniversiteye girmeyişimin cezasını çekiyorum.VE şu an sağlık alanında nerden başlayabilirimin çabasını veriyorum ve yaşımın 31 olmasına rağmen o yüzden size teşekkür ediyorum.okudukdan sonra yazınızı daha da kendime güvenim arttı.ŞU ANDA NERDEN BAŞLAYABİLİRİM CEVABINI ARIYORUM.AYŞE

  YanıtlayınSil
 71. inşallah bana da nasip olur tıp fakültesi

  YanıtlayınSil
 72. meraba ben sınıf öğretmenliği 3.sınıf öğrencisiyim. Tıp ta kaçıncı sınıfta başlıyosunuz para almaya?ben tıp okumayı düşünüyorum.Bu sene sınava giricem olmazsa üniversitede kalmak istiyorum.Amam bu mesleği yapmak istemiyorum çünkü mecbur kalıp gelmiştim.

  YanıtlayınSil
 73. gül hanım; tıpta okul bitmeden para almıyorsunuz, maksadınız para ise tıp için uğraşmayın derim. Çünkü tıpta para kazanmaya başlayana kadar birçok diğer işte zaten zengin olabilirsiniz...

  YanıtlayınSil
 74. Merhaba ben emre 11.sınıftayım ve tıp okumayı o kadar çok istiyorum ki kazandıktan sonra bütün eziyete ve zorluğa razıyım gerekirse hastanede sabahlarım(yani aşığım tıpa) ama korkum şu ki ya össyi kazanamazsam ya bütün hayallerim boşunaysa arkadaşlarım ve ailem çok güveniyo bana ama ben..ayrıca kendimi hep gel-gitler içinde buluyorum bazen kazanırım diye kendimi iyi hissediyorum bazen de kazanamam diye çok korkuyorum bu korkumu yenmek için yardımcı olursanız çok sevinirim siteye tesadüfen girdim ama çok iyi oldu bugünden sonra planlı çalışmaya başlıcam umarım çok geç kalmamışımdır şimdiden teşekkür ederim..

  YanıtlayınSil
 75. DÜZ LİSE ÖGRENCİSİYİM SİZCE TIPI KAZANABİLİRMİMMM

  YanıtlayınSil
 76. Yeterince çalışırsanız evet

  YanıtlayınSil
 77. slm bn duz lise 2 sınftaym söz ögrenciym ayrıca söz birincisiym ama sayısalımda iyi yanlıs secim yaptm alanımda tıp isitorum simdi napmalıym yada sözden kazanabilrmiym acele lutfen cvp bekliorm

  YanıtlayınSil
 78. tıp için sayısal bölümden mezun olunması sart mı?olmassa olmuoo mu?

  YanıtlayınSil
 79. Evet, tıp sayısal alandan tercih edilen bir bölüm.

  YanıtlayınSil
 80. mımar bey sanırım bıraz geç kalmış .geç kalması yaş olarak değil istemediği işi yaparak geç kalmış insan yaptığı işi sevmeli ve çok kullanılan bı söz ama yanlış tercıh 1sene,yanlış bölüm 4sene ve yanlış meslekse bır ömür kaybettirir o yüzden tercih ederken iyi karar verilmeli eğer gerçekten istenırse yapılabilir.yaş sorun olur dye düşünülse bile unutulmamalıdırki Alman şair goethe eserini ileri yaşlarında bitirmiş,cemil meriç ileri yaşına, kör olan gözlerine aldırmadan yazmaya çalışmıştır ...ve dahaları başarmıştır.tek gereklı olan;yapabıleceğine sonuna kadar inanmak,düzenlı ve verımlı çalışma ki her insan ayrı özelliklerde olduğu gibi çalışma tarzıda ayrıdır ve ancak kendi bilir bunu.tıp ; çalışma, sürekli kendini yenileme,sabır,fedakarlık...gerektiren yorucu ama hastanı mutlu gördüğünde' deydi' dediğin müthiş bi meslektir demiyorum meslekten öte yaşama biçimidir bence

  YanıtlayınSil
 81. merhabalar bende ne yazıkki bir düz lisede okuorum...bende çok tıp istiyordum ta ki bugün arkadaşımla öss hakkında konuşana kadar...arkadaşım burdan tıp kazanmak imkansız dedi..neden dedim,neden olmasın?zaten düz lisedeyiz die anadolu lisesindekilerden 8-10 puan geride başlıyoruz dedi...benimde lise 1 deki not ortalamam 4.40 lise 2 de 4.15 bu senede lise 1 deki gibi bişey gelir herhalde...offf off peki sizce neolur gerçekten kazanılabilir mi?

  YanıtlayınSil
 82. Arkadaşım, yorumları tekrar okumanı öneririm. Eğer verimli bir şekilde çalışırsan kazanmak hiç de zor değil. Ezik psikolojilerden kurtulun artık...

  YanıtlayınSil
 83. selam arkadas yazını okudum aklıma takıldı meslek liselerinin hiçi sansı yok ? cevap yazarsan sevinirim.

  YanıtlayınSil
 84. Adsız arkadaşım; meslek liseleri şu anki koşullarla ve tercih sistemiyle maalesef pek de şanslı değiller...

  YanıtlayınSil
 85. merhabalar ben gül hanım
  ben sanıyordumki 4.sınıftan itibaren az bi miktar para veriyolar. Yanlış biliyorum galiba. Cevabınız için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 86. ya ben meslek lisesindeyim meslek liseliler vs. kazamaz yazmışsınız çok bozuldum hiç umut yok mu çünkü derslerimin hepsi 5 bir tane 4 üm varlise1 de okuyorum biri cvplasın lütfen

  YanıtlayınSil
 87. ben cennet iyi günler bn 10.sınıf sayısal ögrencisiyim derslerim fena sayılmaz(9.snf 4.29) fakat çok korkuyorum tıp fakültesini kazanmayı çok istiyorum ama ders çalışırken birtürlü plana uyamıyorum birşekilde aksıyor.mesela tam ders çalışacagım 30 dk çalışıyorum filan saonra isteksizlik doguyor.aklımdan tıbbın hayallerini kuruyorum kısa süreligine de olsa ders çalışma istegim geliyor fakat en fazla 2 saat bir türlü kendimi yeterli göremiyorum TIBBI KAZANMAYI ÇOKKKK İSTİYORUM fakat bu istem dışı davranışlarım beni çok rahatsız ediyor.kendimi bazen hiçççç kazanamıyacakmış gibi bazende sanki bir tıp ögrencisi gibi hissediyorum ayrıca dersane puanlarımda kötü.çalışmaya çalışıyorum fakat zorlanıyorum.saçma birdurum farkındayım ama sizce bende kazanabilir miyim lütfen bana program konusunda yardımcı olabilir misiniz

  YanıtlayınSil
 88. @adsız arkadaşım; kimse sana program yapamaz, yapmamalıdır da. Çünkü kendine göre hazırlamalısın.

  YanıtlayınSil
 89. Cennet kardeşim çok akıllı biz kız olduğun aşikar fakat program istemen beni dehşete düşürdü bence gel sen doktor olmaktan vazgeç çünkü kendi adına kararlar veremeyen bir insan insan sağlığı gibi çok önemli bir mesleği seçmemeli mazallah hangi ilacı vereceğini de gider başkasına danışırsın yorumum biraz ağır oldu ama bu kendine özgüven getirir silkenelirsin ve kendine bir program oluşturursun oldu mu kardeşim ders notlarından belli başarılı olduğun ;) hade bakalım doğru ders çalışmaya

  YanıtlayınSil
 90. çiğdem aslan

  merhaba ege ünv biyokimya bölümü 3. sınıf öğrencisiyim.okul bittikten sonra sınava hazırlanıp tıp okumayı planlıyorum.umarım herşey umduğum gibi gider.birçok kişi bıkmadan okumanın çok zor olduğunu söylüyor.dersleri geçtim de onun dışında karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir tıp fakültesinde?bunu öğrenmek istiyorum.ayrıca uzman biyokimyagerin kazancı diğer alanlara kıyasla ne durumda acaba?

  YanıtlayınSil
 91. @ çiğdem hanım; kimin ne kadar kazandıgı hakkında cok fazla bilgim yok.
  Tıpta süreklilik lazım, o zaten insanı yoran, yıpratan.

  YanıtlayınSil
 92. bilgileriniz için teşekürler...

  YanıtlayınSil
 93. Selamlar kardeşim.Baya bi yorum yazmışsın.Yalnız ben konuyla alakasız bir soru soracağım :)Master da bitiyo bu seneden sonra ve artık resmen tiksinmeye başladım.Bana da bi tavsiyen var mı Doktor Bey? :)

  YanıtlayınSil
 94. @Başkanım; seni artık Nasa bile kesmez. En iyisi sana bir memuriyet ayarlayalım, bir de everelim. Sonra da hayatın kollarına bırakalım :))

  YanıtlayınSil
 95. Güzel kardeşim yorumlarınla etrafına güneş olmaya,ışık saçmaya devam ediyorsun.Çok zorlu yollardan geçtin buralara gelebilmek için ve en sonunda Allaha hamdolsun ki Dr. Ferhat Aslan oldun :)Ne mutlu.Tavsiyeni değerlendireceğimden şüphen olmasın ama biraz daha zaman istiyorum Doktor Bey :)

  YanıtlayınSil
 96. @başkanım, biz çileye talip olanlardanız, maalesef demiyorum, "iyi ki" bu kadar zorluğu, yoklugu gorduk. iyi ki...
  Ve sukur o yaradana ki bizi muvaffak kılıyor...
  Sabretmeye alıskınız, alıskınsın baskanım, Gene sabrederiz...

  YanıtlayınSil
 97. merhaba ben tuğba lise 3 teyim tıp okumak istiyorum kendime çok güveniyorum matematik ve diğer fen derslerini bayılarak çözüyorum kalp ve damar cerrahı olmak istiyorum inşallahta olucam şuanda derslerim iyi...marmara tıp yada cerrahpaşayı çok istiyorum...2010 da ÖSS ye girecek herkese başarılar diliyorum =)

  YanıtlayınSil
 98. slm bende tıp okumak istiyorum elimden geli kadar çalışıyorum inşallah kazanırım

  YanıtlayınSil
 99. ben bu sene 2. kez öss ye giricem.aynı zamanda üniversitede de okuyorum biraz zor olucak ama tıp fakültesi istiyorum,okul puanım dolayısıyla da full e yakın cıkarmam lazımm.cok fazla calışıyorummm..umarım cıkarırımm.herkese başarılarrr...melisa

  YanıtlayınSil
 100. slm
  Ben tıp okumak istiyorum.Küçüklükden beri hayalim ÇAPA da okumaktı.2010 da (YENİ SINAV SİSTEMİNE GÖRE DE OLSA...) sınava gireceğim.Fakat tıp fakültelerinin puanlarına bakarken İstanbul Üniversitesi'nde İstanbul ve Çerrahpaşa olmak üzere iki tıp fakültesi olduğunun Çapa'nın olmadığının farkına vardım.Bu doğru mu?

  YanıtlayınSil
 101. @adsız kardeşim;çapa tıp fakultesi "istanbul tıp fakültesi" olarak geçiyor.

  YanıtlayınSil
 102. ÇOOK DUA ETTİM DOKTORLUK KAZANAYIM DİYE KAZANDIM AMA KIRIKKALE VETERİNERLİK...HİÇ BİŞEY YERİNİ DOLDURAMIYOR MAALESEF 22 YAŞINDAYIM VETERİNERLİGİ HİÇ Mİ HİÇ SEVMEDİM OKULA DAHİ GİTMİYORUM ...TEK AMACIM VAR HACETTEPE TIPI KAZANMAK..BENİ TEK ÜZEN TARAFI AİLEME OKUYORUM DEMEK...TERCİHİMİ ONLAR YAPTI BENDE BİR TÜRLÜ SEVEMEDİM...HAYATIMDA HEP MALZEMEDEN ÇALDIM YARIM BIRAKTIM.. ŞİMDİ ESKİLERİ YIKIYOR YERİNE YENİSİNİ İNŞAA EDİYORUM ..SEVGİLERİMLE DR_ TÜMER

  YanıtlayınSil
 103. Hocam ne güzel tıp kazanmışsınız çok şanslısınız.İnşallah ben de tıpı kazanmak istiyorum.Ve çok çalışacağımdan eminim bir kazanayım benim için ondan sonrası kolay olacak!

  YanıtlayınSil
 104. Selam ben özge . tıp okumayı istiorum ama pek inancım yok doğrusu . lise 2. snftayım ve düz lisedeyim lise 3 t dersaney yazılıcam . doğrsu ben öyle düzenli bi biçimde çalışmıyorum yani okuldan gel yarım saat icinde yemek ye sonra 1 saat matematik 1 saat fizik çalış bu şekilde programlanamıyorum . yine de tıpı kazanmak isterim. ama çok korkuyorum . ya öss yi kazanamazsam , össyi kazandıktan sonra 6 sene dayanamazsam diye gercekten korkuyorum . cevaplrınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 105. slm...biz tıpı kazanmak isteyen iki kafadarız.bu sene sınava gireceğiz ama tercih yapmayacağız ünkü denemelerde tıp tercih edecek kadar puan alamıyoruz.bu sene lise bitiyor.seneye yeni bir sistem geliyor bu açıkçası bizi korkutmuyor çünkü konu aynı ders aynı ekstra bir şey sadece soru sayısının artması oluyor.mezun grubu olacağımızk için zamanımız daha fazla olacak.belki bunlarısadece kendinizi tatmin etmek için söylüyor olabilirsiniz diye düşünebilirsiniz ama biz gerçekten çok kararlıyız.bu yaz yurtta kalıp herkes gezerken çalışıp elimizden geleni yaparak inşallah başaracağımızı düşünüyoruz.tıp fakültesini kazanmayı gerçekten çok istiyoruz ve bunun için ne gerekirse yapmaya hazırız tabi bir taraftanda bu sene tercih yap diye ailelerimizden tepki geliyor.ben onları kırmak istemiyorum ama hayallerimide bir kenara atmak istemiyorum.bunu onlara nasıl ifade edebilirim?

  YanıtlayınSil
 106. iki kafadar arkadaşım; oturup güzelce ailenizle konuşmaktan başka çare yok...
  Sizi anlayacaklardır.

  YanıtlayınSil
 107. slm
  abi güzel tıp kazanamak okumak ama gerçekten zor yaa ayrıca ezber gerektiren bir meslek ve hata yapma riski de yok ama yapana helal olsun diyor ve başarılarının devamını diliyorum Allah yardımcımız olsun...

  YanıtlayınSil
 108. Bir sözel öğrencisi Tıp fakültesini kazanabilir mi ?

  YanıtlayınSil
 109. Adsız kardeşim; Sayısal puanıyla aldığı için biraz hayalperestlik olur sözelcinin tıpı düşünmesi...Malesef.

  YanıtlayınSil
 110. Ben sayısalcıyken tıp düşünmek bana bile hayalperestlik ki sözelciye hayalperestlik ötesi bi durum bence

  Kendime güvenim yok hala irademi toplamaya çalışıyorum.Kendime gaz veriyorum yani tembelim umarım seneye hazirana kadar zinciri koparmadan düzenli ders çalışırım zaten şu 2 ay kendimi deniycem bakalım adamakıllı ders çalışıom mu die eğer 2 ay başarırsam düzenli bi şekilde çalışmayı aileme felan bu kararımı sonra açıklıcam çünkü onlar biliyorlar ki ben ders çalışmıcam ve bunu bana söylicekler benimde şevkim kırılacak :( neyse ben kendime gaz vermeye devam etmeliyim başarıcam işte başarıcam :D

  ders çalışmaya şimdiden başladım ki seneye hazirana anca yetiştiririm bu mıymıntılıkla :D hem daha yeni sınav sistemini ve benim zamanımda olmayan hangi konuların sınava dahil edildiğini öğrenmem lazım verdiğin gaz için tşk ederim buna gerçekten ihtiyacım var zaten bu durumdan pek kimsenin haberi yok sen ara sıra uğra olur mu ver gaz ara gaz :D

  YanıtlayınSil
 111. Merhabalar Atasagun. Ben öğretmenim ve 29yaşındayım. Ama maalesef isteyerek girmiş olmama rağmen öğretmenliğin aslında yapıma uygun olmadığını anladım. Tıp okumak istiyorum ama kazanıp kazanamayacağım konusunda belleğimden geçen zıt düşünceler beni çok yoruyor.Malum lise biteli oldukça uzun zaman oldu.Ayrıca okumaya başladıktan sonra yaş ve yaşanmışlıklardan ötürü tükenmişlik sendromuna girmekten korkuyorum. Sizin Tıp fakültesinde okuduğunuz dönemde yaş ve yaşantı itibarıyle benim durumumda olan tanıdığınız öğrenciler var mıydı? Hallerinden memnunlar mıydı? Bu konuda bana yazabileceğiniz bişiler varsa paylaşırsanız sevinirim atasagun. Şimdiden teşekkürediyorum..:) PINAR.

  YanıtlayınSil
 112. Pınar hanım; sizin yaş grubunuzdan bir kişi benim alt sınıfımda idi, ama cok yakından tanımıyordum. O yuzden bilemiyorum ne dusundugunu.
  Ama sizin de bahsettiğiniz gibi, lise biteli cok olması, geçen süre vs hesaba katılırsa bence kazanmak da beklemek de hayli zor olacaktır ama bu iş nihayetinde istek işi. Takdir ve tercih size kalıyor.

  YanıtlayınSil
 113. Bu kadar çabuk bir yanıt beklemiyordum.Fikrinizi paylaştığınız için teşekkürediyor, eylüldeki TUS için şimdiden başarılar diliyorum..

  YanıtlayınSil
 114. pınar ve atasagun
  24 yasindayim ben de. bogazicinde siyaset ve sosyoloji bitirdim ve abd de sosyoloji doktorasina basladim bu yil. hedefim doktora yapip (ki o da 6 yil surecek)universitede ogretim gorevlisi olmak. ama ote yandan kafami yillardir kurcalayan bu tip mevzusu var. sayisal cikisli olmadigim icin turkiyede tip sansim olmadigindan, universite 3 teyken küba daki ucretsiz tip okullarini bile dusunmustum, ama mumkun olmadi.
  ben 2003 oss de esit agirlikci olmama ragmen ek puanim normal gelse gitmek isteyebilecegim butun tip fakutleleirne girecek kadar sayısal puan yapmisim, ama sistem iste..bi yere kadar izin veriyor istediginizi yapmaya. simdi etraftan duydugum kadariyla 2010 oss de katsayilarin degismesiyle sayisal cikisli olmadigim halde tekrar oss yi deneme sansim olabilir. bunu gercekten yaparsam, sinava girdigim zaman 25 yasinda, ABD de sosyoloji master ini tamamlamak uzere olan biri olacagim.
  ona ragmen hic de imkansiz gelmiyor. benim hedefim sinir tanimayan doktorlara katilmak falan olurdu aslinda. birilerine bir faydam olmasi, sifa olmak gibi dusunceler beni cok heyecanlandiriyor. turkiyede tip camiasinda boyle idealizm pek yokmus diye duydum ama bilmiyorum. bu arada davulun sesi uzaktan mi hos geliyor diye cok dusundum. istanbuldayim suan ve ara ara Capa da derslere gidiyorum orda okuyan bir arkadasimin sayesinde. enson patolojiye girdim, kotu de degildi :)ama tanistigim ogrenci ve asistanlardan, "aklini mi oynattin, ne isin var bu saatten sonra" tadında tepkiler aliyorum, onu da soyleyeyim
  pinar a diyecegim o ki, okurken maddi kaynanklar sorun olmayacaksa bence tereddut etme. gercekten istek ve irade meselesi bu is. dusunsene eger bu katsayilarin degismesi olayi gercekten bana da kapi acacaksa (ki henuz tam bilmiyorum)ben ABD de kurdugum bi hayati yikip herseye burda tekrardan baslamayi bile makul buluyorum.senin de yapamaman icin hicbir sebep yok. ulkemizde insani cok erken yasta hayatiyla ilgili cok onemli kararlar almaya zorla iten tuhaf bir egitim sistemi var, boyun egme!
  bu arada pinar, senin gibi birilerinin olmasi beni cok rahatlatti. ve belli ki ikimizin de akli karisik. sana benzeyen birileriyle (ki bu burada ben oluyourm :D) konusmak iyi gelir dersen ayrica iletisim kurup duygu/fikir paylasiminda bulunabiliriz.
  herkese kolay gelsin
  seda

  YanıtlayınSil
 115. Seda hanım; söyledikleriniz gayet güzel ama unutmayın ki öss konusunda her sene bir sürü rivayet ortaya atılıyor. Umarım dediğiniz gibi olur da hayallerini kovalayan insanlar için bir şans oluverir.
  Başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
 116. Seda merhabalar.. Yazını şimdi okudum. İnsanın içinde yapamadığı bir isteğin kalması, hayatı boyunca o insanın hep içini sızlatacaktır.Senin liseden mezun olduğun alan konusunda Türkiye'de şu an için ciddi bir sıkıntın var. Ama ABD'de yaşamayı ve zorluklarına katlanmayı göze almışsın. Tıp doktorluğu konusunda kararlıysan, bu katsayı engelinin sorun olmayacağı ABD'de bir üniversitede Tıp eğitimi alma şansın var mı bunu araştır. Dil engelinin de olmadığını düşünüyorum. Yaş itibariyle de geç diil emin ol;)

  YanıtlayınSil
 117. walla benim bildiğim tek bişey war, o da işini severek yapacaksın...amacın şan, şöhret, paraysa eğer otur aşşaaaa...

  YanıtlayınSil
 118. bende lise 1 anadolu lisesi öğrencisiyim beyin cerrahı olmak ıstıyorum bu meslegin bütünn zorluklarını bılıyorum yasamadım hıssetmedım bu zorlukları ama tanıdık cevremde cok doktor var onların anlattıklarından bırazda olsan doktorlugun zorluklarını bılıyorumm ve bence ınsan ısterse herseyın ustesınden gelebılır bence gozunuz korkmasın basarısız oldugunuz zaman asla hep basaramayacagım dıye tereddute dusmeyın basarısız oldugunuz zaman basarılı oldugunuz anlarınızı hatırlayın yada basarılı olacagınız gunlerın hayalını kurun bu gercekten ıse yarayacaktır bence hersey kendıne ozguven ıle baslıyor işe kendınıze guvenmek ıle baslayın


  hepınıze basarılar dılerım .... bensuu

  YanıtlayınSil
 119. s.a. ferhat atasagun.
  benim hikayem biraz garip senle paylaşmak istedim.ben gaziantep üniv. makine müh. son sınıftayım.yaşım 23.inşallah bir buçuk ay felan sonra mühendis olacağım.mühendis olmak güzel bi duygu yalnız benim bir sorunum var ki kısaca anlatayım.babam mesleğimi hiç sevmiyor ve hiç bir zamanda takdir etmedi.okulumun bir ay sonra bitmesine rağmen bana kısaca dediği şu: okulu bitir gel dersaneye göndereyim seni,tıp kazan,sana araba,ev alayım maaşımı vereyim istediğin kızla evlendireyim bunların karşılığında sende oku doktor ol.belki kimisine göre çok saçma belki bir idealist yaklaşım belki tanımsız bir söylem ama GERÇEK.ben üniv. sınavına girdimde 334 puam almıştım ve ilk tercihimde azerbaycan tıptı ama olmadı.tıp hep içimde kalan bişey.şu an bi kızarkadaşım olmasa ve onunla gelecek düşünmemiş olsaydım hiç düşünmeden kazanmak ve okumak için bütün gücümle kendimi çalışmaya vermeye hazırdım.ama ne yazık ki kız arkadaşımda senin mesleğin zaten çok güzel tıp okumanı istemiyorum diyor.babamda tıp okumazsan o kızı unut diyor.ben tokatlıyım,biraz gelişmemiş bir ilimiz.böyle olunca bu düşünceler arasında bazen kayboluyorum.ne yapsam diye kara kara düşünüyorum.bu yazıyı okuduktan sonra düşüncelerini benle paylaşırsan sevinirim.sen olsaydın benim yerimde ne yapardın?başını ağrıttıysam kusuruma bakma nette dolaşırken sitene denk geldim gayet güzel olmuş mesleğinde başarılar dilerim.

  YanıtlayınSil
 120. ben imamahatiplisesi 3. sınıf öğrencisiyim bende tıp kazanmak istiyorum ve bir çok eksiğimi kapatmış durumdayım tabi bazı eksiklikler var ama şunuda belitmek isterim ki herkes umutsuz bakabilir ama ben asla yılmıycam ve kazancam hemde hacettepe tıp fakültesini

  YanıtlayınSil
 121. herkese slm bn Hümeyra yha bu kadar da ümitsiz olmayın hayatın neler getireceği hiç belli olmaz siz yani biz elimizden gelenin en iyisini bi yapalım gerisi önemli değil biz dedim çünkü bende lise 2 öğrencisiyim ve öss ye hazırlanıyorum bulunduğum yerin imkanları gerçekten çok zorlayıcı bitliste okuyorum belki diyeceksiniz ne işin var bitliste diye ama babamın mesleğinden ötürü geldim buraya kazandığım yere gidemedim ve burda bi okulda okuyorum insan böyle yerlere gelince daha iyi anlıyor okumanın önemini bende tıp kazanmak istiyorum ve bu kendimi bildim bileli hiç değişmedi bence etrafınızda 'sen düz liseden kazanamazsın zor yani' gibi diye konuşan sözlere hiç aldırış etmeyin ama şu da bir gerçek ki insanlar hayalleri ölçütünde bedel öder yani hayalin çok iyi bir cerrah olmaksa 20 yılda olsa okumak zorundasın ya da tıp fakültesi mi kazanacaksın oturup adam akıllı çalışmak zorundasın yani hiç bişey ol demeyle olmuyor mücadele etmek zorundasın bence en iyisi olumlu şeyler düşünün o da olmuyorsa hayal kurun ama bu sizi gerçeklerden çok uzaklaştırmasın yani diyeceğim şu ki yeter ki biz isteyelim inanın yapamayacağımız hiç bir şey yok...

  YanıtlayınSil
 122. merhaba herkese.. bende 2009 öss adaylarındanım.1 aydan az bi zamanımız kaldı kendimi tam olarak hazır hisetmiyorum ama elimden gelenin en iyisini yapabilcegimi biliyorum tıp fakültesi benimde hayalim ama ciddi anlamda endiselerim var herseyi göze alıyorum sürekli ders calısmak fedakarlık etmek ve isteyen herkesin bi sekilde okuyabilecegine inanıyorum doktor olmak bi tutku olmalı...anadolu lisesi öğrencisiyim okul birinciliği avantajım var ama buna ragmen zaman zaman olumsuz düşüncelerim oluyo össyle ilgili kazanamamak... ama artık bu saatten sonra olumsuz düsünerek vakit kaybetmek cok mantıksızlık olur. ben yorumlarınız için tessekkütr ediyorum fikir sahibi olabilmak adına bu tarz yazılara ihtiyacımız var. herkese basarılar diliyorum.. (gizem)

  YanıtlayınSil
 123. herkese slm bnde anadolu liesi son sınıf ogrencisiyim hayatta cok cesur ve cok başarılıyım hatta bu seneye kadarda eger inanırsam türkiye derecesi yaparım derdim ama bu sene baya bi terslik cıktı ve dersanede gecen senelere orranla baya bi düşüş yaşadım bunun nedeni beni 2 sınfa atmalarıydı vea bn buna cok kızdım belki bilirsinizdir su mukemeliyetçileri bende onlardanım az bi puan beni asla saramazdı onun için çalışmayı bıraktım yada bıktım we artık seneye hiç bi zmn pişman olmamk için cok ii calışmalıyım biliyorum ama nedense bu calışmama zamanı içinde tembelige alıştım ve cesaretimi kaybettim aranızda buı yolları gecenler olmustr lütfen nasıl başlamalıyım soyleyinde artık yapaym su dereceyi ve türkiyenin en bşarılı doktorları arasına gireyim

  YanıtlayınSil
 124. Herkese selamlar...
  Ben lise 3 öğrencisiyim.Özel bir okulda burslu okuyorum.İyi bir sınıftayım.Seneye sınava gireceğim ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini istiyorum.Bunun için düzenli ve çok çalışmam gerektiğini de biliyorum ama bugüne kadar oturup adamakıllı ders çalıştığımı hatırlamıyorum oks'nin son 2 ayı hariç.Olsun hatırlamasamda çalışacağım artık.Yazdan başlayacağım her şeyi baştan almaya.Sindire sindire çalışacağım.Benim sormak istediğim şu ; tıp fakültesini kazananlar nasıl bir program izlemişler? Düzenli çalışırken nelere dikkat etmişler? Zaten herkes düzenli çalışmanın önemini biliyor.(Düzenli çalışmaktan kasıt:günü gününe, saati saatine çalışma programına uymak.).Benim için önemli olan program!Tabiki bunu kendim hazırlayacağım ama gözümden kaçan şeylerde olabilir ya da yanlış yaptığım.Mesela 2 saat matematik çalışırım üstüne çalıştığım konunun testini çözerim kapatırım.Burda yanlış var mıdır ya da ne yapsam daha da kalıcı faydalı olur,beni hedefime yaklaştırır.Ben bu soruyu merak ediyorum...
  Gizem

  YanıtlayınSil
 125. Bilgiler için çok teşekkür ederim..Benim çocukluktan beri hayalim tıp okumak o bembeyaz gömleği şerefimle taşımak.. Allah herkesin gönlüne göre versin...

  YanıtlayınSil
 126. Gizem kardeş; konunu oku, tekrarını yap sonra da testini çöz, bu guzel bir sistem. Ben de boyle calısmıstım. Düzenli olmak kaydıyla...
  Başarılar.

  YanıtlayınSil
 127. eed yukarıda okudum hep bzm başarmak istediğimiz hedeflerimize engel olan tek şey toplumca başaramamaktan korkuyor olmamız veya korkutuyor olmamız bnce bnde tıp okumak istiyorum düz lisedeyim ve lise2 ye geçtim hmde yüksek bi ortalama puanı ile hep böle olmaz mı 6.sınıfa geçersin 7.sınıf çok zor 8.sınıfa geçersin lise çok zor össde böle küçüklükten beri bzmtek bildiğimizz şey öss sınavının başarmasıçok güç bişi olduğuna inanmak.öss öyle bişey ki bize öyle uzaktaki sanki gece gündüz çalışsak bile başaramıycaz.bzm tek sorunumuz bnce bu.başaramama korkusu tek sorun bu 4 yıl boyunca çalış emek ver bu emeğinin karşılığını sadece kabus bi günde kabus saatler içinde al.ama yapacak hiç bişi yok elden ne gelir.artık kalksın şu lanet öss.geçnlerde bi yürüyüş oldu öss kalksın die.bu tür yürüyüşlerin çoğaltıllmasını çok istiyorum...emine...

  YanıtlayınSil
 128. Ben şuan 14 yaşındayım ve büyüyünce tıp okumak istiyorum,ve şimdiden tıp alanındaki yenilikleri,ve benzer şeyleri araştırıyorum işte bu bile büyüyünce tıp okumama bir adım daha atmamı sağlıyor.anlattıkları şey çok güzel bunları yazdığı için ona teşekkür ediyorum.

  YanıtlayınSil
 129. Merhaba ben ege biyokimya mezunuyum, ismim burcu.
  Tıp okuyabilmek için 2010da össye gireceğim.Tıp okumayı çok istiyorum, zorluğundan korkmuyorum,benim tek korkum 5 yıldır devam eden birlikteliğimin kötüye gitme ihtimali.Etrafımda tıp okurken ayrılan ya da doktor olup boşanan insanlarla ilgili o kadar çok hikaye dinledimki,
  birbirlerine zaman ayıramayanlar veya ruhsal çöküntüler nedeniyle birbirlerine yansıttıkları olumsuzluklar vs. Hem tıp okuyup hem çok güzel bir birlikteliği olan insanlar yok mudur?

  YanıtlayınSil
 130. Burcu arkadaşım benim tıp la alakam yok ama bir bayan olarak dayanamadım.Sağlam ve gerçek ilişkiler mücade ile yoğrulmazmı zaten.Hangi ilişki yada evllikler güllük gülistanlık ki.Boşananlar sadece doktor eşi olanlardan ibaret değil.Hayat senin hayatın isterse 10 yıllık ilişkin olsun hayalinden vazgeçme.Mevla sana sevdiğini yazdıysa değil tıp okumak dünya karşına dikilse engelleyemez.Allah ayırmasın inşallah beraber yaşlanmayı nasip etsin.

  YanıtlayınSil
 131. herseyi çok güzel anlatmıssınız tesekkürler

  YanıtlayınSil
 132. Arkadaşlar hayal deyip geçmeyin herşey bizim elimizde çalıştıktan sonra Allah yardım eder.. bende 10. sınıfa geçtim istediğim ve aile de tek olmayı istediğim için Doktorluğu istiyorum kimsenin emeği yanında kalmaz... Herkesin isteği mesleğe ermesi dileğiyle Hayırlı çalışmalar!!!

  YanıtlayınSil
 133. ben şuanda lise1 i bitirdim ve zoru başarmayı sevdiğim için sayısalı seçtim. tek hayalim hacettepe tıp fakültesini kazanmak.liseye başlarken kendime bir söz verdim lise1 i bbaşarıyla bitirmek. sayısalı seçmek.Düzenli olarak çalışmak..Tıpı kazanmak ve Başarılı bir genel cerrah olmak .(istediğim için hayattaki bir çok şeyi başardım inş bunuda başarırım)kendime verdiğim sözü sizede veriyorum(atasagun)YEŞİM

  YanıtlayınSil
 134. ben lise ikiye geçtim bu yıl 79.15 idi 3 yılım var ve planblı çalışmaya başladım tek hayalıim istanbul ünv tıp

  YanıtlayınSil
 135. ben de mühendislik okuyorum fakat tıp okuyan arkadaşlarımız kadar bende calısmak zorundayım.tıp fakültesinde okumak cidden bir yasam biçimi.bütün hayatlarımız farklı cünkü. eger tıp okumak isteyip girdiginiz bir bölümse benim okudugum bölümden cidden daha kolay gelebilir...

  YanıtlayınSil
 136. ben de tıp okumak istiyorum..denemelerde iyi puanalar alıyodum.tıpa yetecek kadar.ama sınav gecesi hiç uyumadım.bu bahanemi bilmiyorum ama sınavda yapamadım.aslında görünüşte hiç heyecan yoktu.328 aldım.seneye kalmayı düşünüyorum.tıp için.bu uyku sorununu nasıl hallederim.cevep için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 137. adsız arkadaşım; sürekli aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterirsen vücudun ona alışır ve bu şekilde sorunu çözebilirsin.

  YanıtlayınSil
 138. merhaba öncelikle bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler benim hiçbir zamn hayalimde tıp okumak doktor olmak yoktu bu yıl sınava girdim ve puanım guzel geldı puan aralıgıma bakınca genelde tıp fakülteleri cıkıyor karsıma ve cevremdekıler tıp okumam konusunda ısrar edıoyorlar ne yapacagımı bılmez vazıyetteyım acıkcası bırazda korkuyorum pısman olmaktan tıp okumazsam okuyacagım bı bolum var o da dıs hekımlıgı o da cok farklı degıl ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz?

  YanıtlayınSil
 139. adsız arkadaşım; başkalarının sözüyle değil kendi istek ve amaçlarınızla hareket etmenizi öneririm, daha sonra bir olumsuzluk olması durumunda "ben istemiyordum, zorladılar" vs gibi şeyler dusunmek bir yana pişman olmak da cabası...

  YanıtlayınSil
 140. slm arkadaşlar ben üniversitede okuyorum ikinci sınıfa geçtim ve biyoloji bölümündeyim.
  bende bu sene öss ye girip tıp fakültesine girmek istiyorum ama ünvdeyede devam edeceğim sizce hem ünv hemde öss aynı anda olur mu?

  YanıtlayınSil
 141. neslihan hanım bu tamamen size bağlı ama bence ikisi bir arada biraz zor olur gibi...

  YanıtlayınSil
 142. slm ben ayşe yeni sisteme göre öss sınavına girecem hedefim tıp fakültesi sürekli calışıyorum ama verimli calışıbiliyormuyum diye zaman zamn kendime sürekli soruyorum yani calışdıgımın emegin boşa gitmesinide istemiyorum birde ben saat saat düzelli bir program hazırladım ve bu programı anca 2 hafta uygulayabldim kendimi cok sıkdıgım zaman calışmayı hepten bırakıyorum ve bu beni huzursuz ediyor suan

  YanıtlayınSil
 143. slm arkadaşlar ben safa bu sene öss ye girdim hayalimde hep mühendis olmak vardı düne kadar da mühendislik yazmayı düşünüyordum ama fikrim değişti zor olur okuması diye düşünüyordum ama herşeye rağmen okumaya değer diye düşünüyorum zaten fen lisesi mezunuyum ve fen lisesi okumak da gerçekten zordu ama Allah'ın izniyle bunun da üstesinden gelirim diye düşünüyorum öss sınavına hazırlanacak arkadaşlara da başarılar diliyorum

  YanıtlayınSil
 144. slm ben öss madurlarından sadece biriyim.madur diyorum çünkü bu sene istediğim yeri yanı tıpı alamıyorum.ama hayallerimin peşinde koştuğumu görmek bana tekrar umut veriyor.kendimi bu yuzden seviyorum.sevmediğim yonum ıse baskalarının sozlerı bnm için nedense kendı duşunduğum şeylerden daha fazla onemlı oluyor çunku onlara hafama takacak kadr onem verıyorum.yok efendım tıpı nası kazancan da okıcan zart zurt işte.ınsann yakın arkısı bıle sızın kazanamıcanızı duşunup yuzunuze soylemesı gerçektn koyuyor.ınsanın piskolojısını gerçekten etkılıyor.ama bnn için herşeye rağmen çok çalışıcam ve basarıcam seneyede bu sıteye tıp okuyan biri olarak tekrar yorum yapicam...

  YanıtlayınSil
 145. adsız arkadaşıma katılıyorum.ben de tıp istiyodum.ama tıpa yetecek puan alamadım.çoğu bölümün gelmesine rağmen ben hayalimin peşinde koşmak istiyorum.çünkü oradan başka bi yerde okuyamayacağımı düşünüyorum.seneye inşallah ben de buraya kazanmış olarak yazacağım.

  YanıtlayınSil
 146. adsız arkadaşlarıma inş olur arkadaşlar ama allahdanda her zaman hayırlısını dileyin tıpı kazanmayı o kadar yükseklerde görüyorlarki bizim insanlarımız hedefim tıp faküldesi deyince yüz ifadelr hemen degişr ve senin kazanacagına inanamazlar eger insan gercekden isterse olur eger olmazsada mutlaka bundada bir hayır vardır yani herşey kendinde bitiyor.cevredeki insanlara hic kulak asmayın boşverin ,onların sizi cekememesindendir bunlar.

  YanıtlayınSil
 147. evt çok sağolun bunu söylediğiniz çok iyi oldu.etraftaki insanlar bi yer yaz git ne olacak diyo.ama ben kimseyi takmıyorum valla.kimsenin sözüyle bir şey yapmam.hayat benim hayatım.sonunda mutlu ya da mutsuz olacak benim.onun için içimden ne geliyosa onu yaptım.inş sonunda mutlu olurum.bu sene de belki de hayırlısı böyledir diye rahatlattım kendimi.

  YanıtlayınSil
 148. abc dedi ki...
  haklısınız arkadaşlar bize hep korku aşıladılar ne yazık ki ama tıp okumak öss nin yanısıra öğrenciini kişilik özeliğiyle uyması gerekir matematiği bir profesör gibi çözebilsende kandan korkan birisinin tıp okuması nafile bence

  YanıtlayınSil
 149. Selamlar.Buraya tesadüfen rastladım ve danışacak birilerine ihtiyacım var.Bu sene össye girdim ve iyi bir puanım var.Ankara tıpı yazdım.Büyük ihtimalle olacak.Tamamen kendi isteğimle yazdım hiç bir baskı altında kalmadan:)Çünkü bu benim idealim yıllardır hem dee...Doktorluk apayrı bi meslek hatta bi yaşam tarzı bence.Doktorların her zaman gözümde ayrı bit yeri ve değeri olmuştur.Şimdi bu değere sahip olabilmek için ilk adımımı attım.Beni zorlu bir yol bekliyor bunu biliyorum ve duyuyorum.Hele bi kız için daha da zor olacağını söylüyorlar,umrumda değil:))Üstesinden geliriz.Bana bu zorlu yolda yardımcı olabilecek önerileriniz,tavsiyeleriniz var mı?Tıpta okuyan öğrencinin veya bitirip doktor olmuş bir şahsın her önerisi benim için çok değerlidir:)

  YanıtlayınSil
 150. Merhaba,ben Hacettepe Tıp Fakültesini okumak isteyen bir İmam Hatip öğrencisiyim.. Öncelikle kat sayı problemi ben ve benim gibi olanlar için aşılamayacak,ulaşılamayacak bir hedef olarak görülüyordu.. Fakat şuanda engelimizin kalktıgı veya kalkacagına dair birçok söylenti var..Benim size soracağım şu ki; kat sayı engelini aştığımız taktirde tıp okumamıza engel olan sorunlarla karsılasmamız söz konusu olur mu..? Bu konuda bi bilginiz varsa aydınlatmanızı umuyorum.. Saygılarımla...

  YanıtlayınSil
 151. @Büşra; katsayı sorunu yeni düzenlemeyle kaldırılmış oluyor. Kazanmanız durumunda pek sorun olacağını sanmıyorum. Yukarıdakileri dikkate almak kaydıyla...

  YanıtlayınSil
 152. @adsız; Umarım kazanırsın. Şimdiden hayırlı olsun. Sen bu kadar idealistsen zaten herhangi bir tavsiyeye gerek kalmaz, zaten bu hırsla herhangi bir şey de sana sorun olusturamaz.

  YanıtlayınSil
 153. mrblar bende tıp fakültesini kazanmak isteyen adaylardanım,fizik konusunda sıkıntım var(ciddi) onun dışında biyoloji dersini sizin nasıl çalıştığınızı merak ettim atasagun abi yardımcı olursan çok sevinirim

  YanıtlayınSil
 154. Adsız kardeş; sürekli tekrar yap. Biyoloji ve türevlerinin en güzel çaresi budur.

  YanıtlayınSil
 155. ben 29 yaşındayım 2 tanede çocugum var.Bizi yönlendiren olmadı üniversite sınavlarına girerken şimdi tıp okumak istiyorum..ama hala sınava girip bu yola başlayayımmı die terddütlüyüm başlarsam ne olur başaracagımdan şüphem yokta aradaki zaman kaybı neyi ne kadar etkiler yorum yapınız

  YanıtlayınSil
 156. Tıp fakültelerinde "yaş" konusu pek sorun olmuyor ama yine de kişisellik önemli. Egitim süresi ve uzmanlık icin de geçecek olan süre ortalama 11 yıl demek oluyor. Bunları da hesaba katmanızı öneririm.

  YanıtlayınSil
 157. Ben de düz lisede okuyorum Lise 3. sınıfa geçtim. Bize de öğretmenlerimiz sürekli programlı çalışın diyorlar fakat bu konuda hiç yardımcı olmuyorlar.
  Sizin sitenize de girdim. Siz de kendinize program ayarlayın diyorsun. Peki iyi ya da kötü program yok mu? Lise 3. sınıfa geçtim. Aşırı derecede tıp okumak istiyorum. Ama her şey için de çok geç olduğunu düşünmüyor değilim. Sizce bu saatten sonra programlı çalışsam ne kadar faydası olur?

  YanıtlayınSil
 158. Canan hanım; iyi ya da kötü bir program yok. Siz kendiniz çalışma saatlerinizi ve şeklinizi hazırlayacaksınız.
  Önünüzde güzel bir süre var, değerlendirin.

  YanıtlayınSil
 159. slm atasagun öncelikle bizi bu kadar aydınlattığın için çok teşekkür ederm.bnm ablam da tıp fakültesi 3. sınıfa geçti o bile bni bu kadar aydınlatmadı bnde şu anda 11.sınıfa geçtim anadolu lisesinde okuyorum siz fen lisesi mezunu musunuzablam daha çok tıpı fen lisesi mezunlarının doldurdrğunu söyledi ama bn üstteki yorum yazan arkadaşlar gibi korkmuyorm kafasına koyan herkesin mutlaka başaracağını düşünüyorum gerçekten ilerde tıp okuyuup insanlara faydalı olacağını düşünen herkese(içinde banada)başarılar diliyorum saygılar...

  YanıtlayınSil
 160. Adsız Kardeşim; Ben süper lise diye tabir edilen liseden mezun olmuştum. Ablanız haklı, birçok tıp öğrencisi fen liselerinden ama bu diğer liselerin kazanamayacağı anlamına gelmiyor. Hep söylediğimiz gibi; "çalışan kazanır!"

  YanıtlayınSil
 161. ferhat abicim selamlar.abi umarım mecburi hizmet iyi geçmiştir veya geçiyordur.ben bu sene 2.sınıf oldum.arkadaşları aydınlattığın için çok sağol dr abi...

  YanıtlayınSil
 162. çok teşekürler bu yazı beni rahatlattı çevremdekiler dr resmen dr ailesiyiz sülalenin en başarısızı kıytırık bir anadolu lisesine giden bn bile tıp istiyoum kazanmam lazım çünkü bizim ewde bayramlarda bile vakkalar tartışılr yaznın beni rahtlatmasına gelince annem bana hiç bir zmn böle şeler sölemedi biz babmla hiç bu konuları konuşmadık mesela kuzenlerim var intern le felan ama başkasının yazısını okuyunca daha etkili oldu bnde :D

  YanıtlayınSil