12 Ağustos 2008

Savaş Sanatı

Gürcistan: Dünya Olimpiyatlarla meşgulken herhangi bir şekilde kamuoyu desteği bile alamayacağı bir süreçte ne boyuna baktı, ne de gücüne. Velhasıl "kahraman" olmaya kalktı. Haklıysa bile - ki bu tartışılır- sivilleri vurarak, Osetya da yaşayanları öldürerek, evlerinden barkından ederek bütün haklılığını yitirdi. Üstüne bir de kuvvetleri darmadağın edildi, şehirleri vuruldu, hesapları tutmadı ve karizmayı fena halde çizdirdi. Yani deyim yerindeyse "Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan da oldu."

Güney Osetya: Tek tarafl bir bağımsızlık ilanıyla başına gelmedik kalmadı. Yine can ve mal kayıpları yaşadı. Geriye yanmış-yıkılmış yerleşim yerleri, kayıplar ve yersiz-yurtsuz insanlar kaldı... Bir de Rusya için savaş bahanesi...


Rusya: Her daim Gürcistan'la ve hatta kendisiyle bile sorunları olan, egemenliği altındaki insanlara ettiği zulümleri unutan bir Rusya Osetya'yı korumak ve onlara yardımcı olmak bahanesiyle asıl derdi olan Gürcistan'a saldırdı. Hatta öyle bir bahane oldu ki Osetya'yı taşıp Gürcistan şehirlerini, havaalanlarını bile vurdu.. Tabi yerindeyse Gürcistan Rusya'nın uzun zamandır aradığı bahaneyi kendi eliyle Ruslar'a verdi. ( Bu tür bahaneleri ABD' Irak'ta, Afganistan'da, Çin; Sincan bölgesinde ve bunun gibi büyükbaşlar hep küçüklerin olduğu yerlerde buluyor.) Ruslar da hem Gürcistan'a gereken dersi verdi hem de Dünya çapında diğer rakiplerine bir gözdağı vermiş oldu. "Ben de varım" demeyi başardı.

İşte savaş böyle birşey; birilerinin menfaatleri, hesapları ve bunlar uğruna göz kırpmaksızın feda edilen yaşamlar, belki de herşeyden bihaber yaşayan insanlar ve onların sahip oldukları...

İşte savaş böyle bir "sanat"...

9 yorum:

 1. Merhaba ..
  Konuyla ilgisiz birşey sorucam ama.
  Ziyaretci sayacı yüzünden virüslü sayfalar acılıyor demiştin. Onu kaldırırsam gidermi? Ben bkendi blogumu actıgımda başka sayfalar acılmıyor hic.

  YanıtlayınSil
 2. Gelin Ayşe; aynısı buyukguzel de de oluyordu, o sayacı kaldırmasını önerdim, ondan sonra o sayfada sorun yaşamadım bir daha. Bence denemelisin.

  YanıtlayınSil
 3. Ben böyle sanatın içine... diyesim var çok afedersin.Aslında böle tarihi mevzuları hiç konuşamam aklım da almaz,bilgim yetmez :)tarih derslerim de kötüydü zaten :) ama kendi tarihimizi az çok biliyorum o kadar da diil nese bazen düşünüyorum da ülkemiz çok güzel bi konuma sahip tarıma elverişli topraklarımız var daha pek çok şeyimiz var :) ülkemi seviyorum(isterse elverişsiz olsun bence eşi benzeri bulunmaz bir ülke)ne diyordum hem konum itibari ile hem de ülkemiz içindeki(malesef) bölünmelerden faydalanıp bize de böle savaş açan bizden daha güçlü ülkeler olabilir mi?Allah korusun ne bilim dünyanın işleri bunlar her an herkesin başına gelebilecek şeyler bana göre Türkiye güçlü bi ülke ama biz nasıl Güney Osetya ve benzeri yerleri savunmasız görüyorsak bizi de güçsüz görenler olabilir dimi neyse böle ülkeler arası olayları hiç bi zaman aklım almamıştır o yüzden pek konuşamıyorum sadece üzülüyorum

  YanıtlayınSil
 4. Fulya; söylediğini zaten yapıyor isim vererek rencide etmek istemediğim(!) bazı ülkeler... :)

  YanıtlayınSil
 5. Güney Otesya = Antakya.. Konum olarak ne yazık ki durum bu..
  2039'da aynı sorunu(!) Suriye- TÜRKİYE arasında yaşamamız olası..
  Ve soğuk ırk olan rusların Boğaz'lara inme politikaları da cabası..
  Bazen diyorum ki; "şöyle bir savaş çıksa o zaman tekrardan milli maçlarda olduğu gibi kenetlenebiliriz sanırım halk olarak.. Yoksa "kuvvetli" bir etki olmadan biz birbirimizi yeyip bitireceğiz ne yazık ki..
  İşte "savaş sanatı" böyle birşey..
  Birden yazını okuyunca çok sevdiğim Selim PUSAT'ın "savaş sanatı" üzerine söyledikleri canlandı hafızamda..

  YanıtlayınSil
 6. ahh savaşlar ve masum insanlar ;s bunların hesabı verilir elbet ;s milyonlarca masum insan ;s

  YanıtlayınSil
 7. :(((
  ah ferhat uzun zamandır boş gündemimden değinemediğim, her akşam haberleri izlerken gözyaşı akıttığım, içimi fena halde huzursuz eden , kızgınlığımı arttıran bu savaşı nasıl da özetleyivermişsin. çok üzücü, çok çirkin ama yabancı olmadığımız bir savaşta gene masumlar can veriyor.
  Allahım savaş sanatını(!) seven bu sanat severleri(!) ya ıslah et, ya kahret. sanatlarını(!) icra edecek merci bulamasınlar.
  Ne olur artık kimse bu anlamsız savaşlar yüzünden ölmesin. Senin adaletine şartsız inanıyoruz. Dünyada adalet arayışı içinde olan (!) zalimlerden bizleri koru. Amin...

  YanıtlayınSil
 8. "Bunların hesabı verilir" diye teselli oluyoruz, lakin bu hesaptan bu dünyada umudumuz yok, tek temenni ve tesellimiz mahşere dair...

  YanıtlayınSil
 9. Biliyor musu benim hala bu dünyada da hesap soracağım(ız)dan ümidim var.. Benim atam değilmiydi ki en çaresiz, zor anında yedi düveli dize getiren.. O "uslanmaz kan" benim, senin, onuni bunun ve binlercemizin bedeninde şimdilerde.. Boşa dememişler; "keser döner sap döner, gün gelir Hesap döner"..
  Adaletli(!9lerin yapmaya çalıştıkları tek şey bizlerin "ümidini" ellerimişzden alabilmek, bizleri makinalaştırmak.. Eğer ki biz kaybedersek ümidimizi, zalimlerin amaçlarına ulaşmalarına vesile olacağız..
  Rabbim tüm Müslüman Türk evlatlarını içi sırada bizleri ümidimizi kaybetmekten korusun..

  YanıtlayınSil