27 Eylül 2008

Seyir Defteri - 2

22-23 Eylül: Alışmaya ve çalışmaya devam ediyorum. Uyum sorununu aşmak üzereyim. Komşularım hala çok iyiler, maşallah :)

24 Eylül: Hava birden değişiverdi, bir yağmur ki sorma... Maalesef küçücük olan bu yerde asfalt sorunu var ve haliyle her yer çamur içinde. Yağmuru ve sonbaharı çok severim ama durum başka; Evden sağlık ocağına kadar üstüm başım çamur oldu ki ben elbisesine özen gösteren biriyim. Sordum; 10 yıldır böyleymiş, bir 10 yıl daha böyle kalırmış :) Yandık!..
Neyse ki burda yağmurdan sonra çok güzel kokuyor aynı toprak...

25-26 Eylül: Mevzuat ve bürokrasi işlerini sevmiyorum, hatta hiç sevmiyor, nefret ediyorum... Yakın zamanda bu yüzden bir şeyler yapacağım sanırım.

27 Eylül: Bayram tatili başladı ama hemen gitmeyi düşünmüyorum. Arefe günü evde olsam yeter. Buraya da alışmam gerek nihayetinde.

Eksik olmasın, değerli bir şahıs teknolojiden uzak kalmama göz yumamamış olacak, imdadıma yetişti. Kitaplar için de ona teşekkür borçluyum. Kitabın içinden çıkan çikolataları da unutmamak gerek...

Ve geçen bir hafta boyunca ev sahiplerim, komşularım azami düzeyde ilgili, yardımsever davranmaya devam ediyorlar. Buraya yazmakla yetmez ama beni çocukları nispetinde sahiplendiler, duruma şahit olanlar ise bu duruma "piyango" diyorlar :) Allah bozmasın!

Zaman çok şeye gebe; özellikle de süprizlere!..

7 yorum:

 1. Ağrı uykumdan etti saolsun :( nese komuşularına sevindim :) olması gereken bu insanlık henüz ölmedi.Daha önceki yazında da okumuştum komşularının herşeyi temin etmesi felan seni birine benzettim birden :)

  Dayım Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışırken Tokattan gelmiş yer bilmeyen iz bilmeyen yaşlı bi amca ve kızına(kız üniversite kazanmışta gelmişler) rastlıyor.Üzülüp tuttuğu gibi anneanneme getiriyor evi müsait bunlar burda yatsın die.Bi kaç gün misafir olduktan sonra mahallemizde onlara uygun küçük bi ev vardı o tutuldu ev sahibi cüzi bi kiraya verdi hatta.Sonra tüm komşular aynı sana yapıldığı gibi perdesinden halısına,çatalından tabağına herşeyi temin ettiler :) Türk toplumunun değişmez bi özelliği bence bu yardım meselesi :) adına sevindim

  YanıtlayınSil
 2. Türk milletinin asıl karakteri bu evet ama gunden gune -maales ef- bozuluyor bu yapı. Özellikle de büyük ve büyüyen şehirler, gelişen yerlerde güven, samimiyet hızla kayboluyor...
  Henüz bozulmamış insanlar tanımak güzel...

  YanıtlayınSil
 3. Komşular anne babanın yerini tutmaz ama seni evlat yerine koymuşlar bile. Ne mutlu.
  Çamur bende sevmem ama yagmur sonrası o güzel kokuyu hiiiç birşeye degişmem. Hollandadayken een çok o mis kokuyu özlerdim. Doktor, şimdiden iyi bayramlar :)

  YanıtlayınSil
 4. Sağolsunlar, komşularım çok iyi. Hatta birazdan yine sahura gideceğim :)Kutukten kaydımı da ustlerine alacağım bu gidişle :)Burası gerçekten hoş, toprak, dağlar, yagmur derken...
  Tesekkur ederim GelinAyse, sana ve asude bebeğe ve ailene de iyi bayramlar simdiden :)

  YanıtlayınSil
 5. kolay kazanılan dostluklar hemen bitiyor hayatta umarım komsuluk ilişkileri de böyle olmaz..kalıcı olurlar umarım..iyi bayramlar şimdiden

  YanıtlayınSil
 6. Eskiden yani ben küçükken, ele avuca sığmaz yaramaz, canavar gibi bir çocukken oyuncaklarımı hep çamurdan yapardım.. Çamurdan arabalar, çamurdan misketler ve çamurdan hayaller..

  Hiç gerçek oyuncağım olmadı ne yazık ki şimdiye kadar, belkide o nedenle ayrı bir seviyorum yağmuru, çamuru ve kara kışı..

  Bürokrasi konusuna gelince ise; saygı duyduğum bir büyüğümle bir sohbetimiz sırasında "Halime, sen bu ülkenin geleceğisin. O nedenle hangi kuruma gidersen git oranın en üst mülki amiri ile muhattap ol mutlaka; çünkü bizim ülkemizde 'kamu kültürü' ne yazık ki oturmadı henüz" demişti.. Değerli başkanımın bu sözünden hareketle her zaman nerede işim olursa olsun en üstteki isimle konuşurum.. Hastanedeysem başhekimle, karakoldaysam emniyet müdürüyle, valilikteysem valiyle, belediyedeysem belediye başkanı ile görüşür öyle çözerim konum her neyse..

  Belkide o nedenle gözüm hep "en tepe" olmakta..

  Bence sende dene..

  Saygılar.

  YanıtlayınSil
 7. @hayat: dostluk denilen sey eger gercekten temelinde basitlik varsa kolay zor farketmiyor, anlayıs olmayınca, samimiyet olmayınca bitiveriyor ki biz ona dostluk demiyoruz, sadece yorum farkı diyoruz. Gerçekten değerli olanlar zaten bitmez.

  @Buyukguzel; ben burokrasiyi hala sevmiyorum.

  YanıtlayınSil