11 Aralık 2008

İlk Kurban ve Eski Bayramlar...

Bir bayramı yollarda, yarım yamalak da olsa memleketimde ve ailemle, kalan yarısını da nöbetlerde olmak üzere tamamladık. Herkesin ağzında sakız olan cümle misali; "Eski bayram tadı" yoktu...
Aslında bayramlar hep aynı bayramlar da değişen biziz. Bu biraz yaşla alakalı biraz da zamanın getirdikleri... Büyüdükçe algılar ve yargılar değişiyor. Bazı şeyleri yapmaya haiz olamıyoruz vs.derken çok defa yaptğımız "suçu başkasında arama" alışkanlığımızla değişenin biz olduğunu unutup bayramlarda arıyoruz kabahati...
Velhasıl önceki bayramların tadını aratan, ah çektiren bir bayram daha bitti.(70 yaşında gibi konuştum sanırım)
Bu bayramda güzel olan bir şey vardı; Daha önceleri gayri resmi olsa da para kazanan ben artık resmen maaş alan biri olan ve haliyle eli ekmek tutan biri olarak ilk kurbanımı kesme şükrüne nail oldum. Darısı bundan sonraki bütün bayramlara ve tüm müslümanlara...
Tekrar bayramınızı tebrik ediyorum... 
Not: Birkaç fotoğraf da çekmiştim ama içerdiği kanlı görüntülerden dolayı bazı hassas(!) çevrelerce +18 sayılması sebebiyle eklemeyi uygun bulmadım.

5 yorum:

 1. Bir zamanlar herkes çocuktu ve her küçük el sabahın erken saatlerinde reddedilme korkusu olmadan hiç tanımadığı kapılara koştu .Kapıları çalınan evler bir tek o sabah davetsiz misafirleri gülücüklerle karşıladı.Bir tek o sabah sokaklar çocukların gülücükleriyle süslendi.Ve bir tek o sabah birbirine yabancı eller birbirine korkusuzca dokunup gülen bir çift gözün karşısında içten bir kucağa dönüştü.Bir şeker iki insan arasında kısa ama sıcacık bir köprü kurdu.Oysaki ne zordu örülü duvarları yıkıp ulaşmak bir kalbe.
  Zamanın hangi anında ve haritanın hangi noktasında olursa olsun bayramlarda yaşanan bu kucaklaşmalar oldukça anlamlı.Ben bayramlar içinde en çok ve bir tek şeker bayramını sevdim ama yine de tüm bayramları birlik ve beraberliği yaşatması açısından oldukça önemsiyorum.Nasretin Hoca gibi ,ya tutarsa misali benim de tüm özlemlerime ve de benimsemediğim bir çok anlayışına rağmen yine de ya hiç bayramlar olmasaydı diyesim geliyor içimden.

  YanıtlayınSil
 2. ALLAH kabul etsin...
  zamanı geldiğinde bizlerede naip olur inşallah...
  eski bayramlara gelince zaman değişiyor artık çok normal bizler çocukken bayram gelsede yeni elbiseler alsak dıyorduk şimdilerde ise Allaha şükür herkesin herşeyi var bu bir misaldi sadece ... bazen tadı yokluktamı oluyor ne:)

  YanıtlayınSil
 3. allah kabul etsin keşke o kanlı fotoları görebilsem hiç tiksinmem hatta çok severim (neden acaba?)

  YanıtlayınSil
 4. ay ne güzel bu haber çok hoşuma gitti. Allah kabul etsin. hassasiyetin çok iyi, herkesin başına inş... kurban kesmek insana huzur veriyor. anlamını bilmekten ötürü tabi ki. ne mutlu idraki ile kesebilene.

  YanıtlayınSil
 5. Amin, teşekkür ederim.
  Darısı herkesin başına :)

  YanıtlayınSil