24 Nisan 2009

Shutter : Bilgisayarı Otomatik Kapatmak

Uzun süredir bilgisayar ile ilgili birşeyler karala(ya)mıyordum. Nöbete gitmeden çok sevdiğim bir programı tanıtmak istedim. Bu program benim çok sevdiğim ve çok işime yarayanlardan.
Şöyle ki; Ben evdeyken sürekli bilgisayarda müzik dinleyen, hatta müzikle uyuyan biri olduğum için sızdığım ya da üşendiğim zamanlarda açık kalmak zorunda kalan bilgisayarım için aranan kan olmayı başarmış bir program. Ekran görüntüsü şöyle;

...
Programı indirmek için öncelikle şuradan kendi sitesine girerek istediğimiz formatta kaydediyoruz.(Ben exe olarak seçtim, tercih sizin.) Kurulum yaptıktan sonra çalıştırdığımızda ekran görüntüsündeki gibi bir menü açılıyor. 
"Event" kısmından ne zaman ve nasıl kapanacağını seçiyoruz. "Süre belirleyip o kadar süreden sonra kapanması, belirli bir süre sonra kapanması, batarya azalınca kapanması, winamp durunca kapanması..." gibi seçeneklerimiz mevcut. 
x- Ben en üstteki "geri sayım" anlamına gelen "countdown" seçeneğini seçip, bir alttaki "timer" kısmına ne kadar süreyle açık kalacağını belirtiyorum.
x- Bir alttaki action kısmında ise süre dolduğunda ne yapmak istediğimizi soruyor. "Tamamen kapatmak, beklemeye almak, monitörü kapatmak, yeniden başlatmak" gibi seçenekler var. Ben onu da "shutdown" olarak yani "kapat" olarak ayarlıyorum ve "Start" diyorum...
Bu şekilde süre doldugunda otomatik olarak kapanıyor. Ben de müziğimi dinleyebiliyor, gönül rahatlığıyla uyuyabiliyorum...:)
Küçük, kolay ve kullanışlı. Kesinlikle tavsiye ederim!
Sorularınız olursa yorum olarak belirtebilirsiniz.

2 yorum:

  1. çok iyi:) benim de işime yarayacak teşekkürler..

    YanıtlayınSil
  2. çok iyi:) benim de işime yarayacak teşekkürler..

    YanıtlayınSil