20 Mayıs 2009

Gundi Amanda :)

Uzun zamandır yapamadığım bir şeyi daha yapabilme fırsatı buldum; yıllardır gidemediğim, göremediğim, "annemin köyüne gitme" planımı gerçekleştirdim! Dayımın, dedemin sürekli "gelmiyorsun" sitemleri ve biraz kafa dağıtma hevesi sonrasında 19 Mayıs tatilini fırsat bilerek ablamı, eniştemi ve yeğenlerimi de alarak köy yollarına düştüm.
Sıcak havada yolculuk etmek gerçekten sıkıcı olsa da varılan menzil her şeye değebiliyor...
"Uzun zaman" olmuş, gerçekten tekrar farkettim. Yollar, yerler, ölenler, kalanlar derken... Birçok şey sahiden de değişmiş, çok zaman geçmiş... Özlemişim, çocukluğumda yaptıklarım, yaşadıklarım da gözümün önüne gelince bunu da tekrar farkettim...Gerçekten de köyler, toprak...Var bir "yabanlık" bende...Sevmiyorum ben şehirleri! Tekrar tekrar söyledim bunu kendime.
Bir acilci olarak gece-gündüz dengesi olmayan biri olduğum için uzun zamandır güzel bir kahvaltı etmediğimi de farkettim; köy yerindeki o güzel, doğal kahvaltılıklardan sonra... Kıtlıktan çıkmış gibi yemişim o da ayrı tabi.
Dayımı, dedemi ve birkaç akrabayı daha gördükten sonra dayımla planladığımız "Amanda için kan akıtma" eylemimizi gerçekleştirdik. :) Görün işte, kan dökerim ben Amanda'm için, ona göre kıymetini bilin! :)
Daha sonra akraba ziyaretleri vs derken kısa gezimizi sonlandırıp yola düştük, akşam olduğunda evimize ulaştık... Bu gezileri ve böyle doğal şeyleri sık sık tekrarlama kararı aldım, hayatın karmaşasından, stresinden ve bilimum baş ağrılarından kurtulmak isteyenlere muhakkak tavsiye ederim :)
Fotoğraf makinem yanımda değildi, aceleyle unutmuşum. Telefonla idare ettim, epey de fotoğraf çekmişim. Birkaç kare ekleyelim... Bu arada en sondaki güzeller güzeli benim dayımın kızı oluyor :) 

Not: Buralarda "gundi" kelimesi "köylü" manasında kullanılıyor, okuldayken de çok duyardım. Bu yolculuk sayesinde Amanda'm köyünü gördüğü, tekerine köy kokusu bulaştığı için bu sıfatı verdim. Hakikaten de yolculuk sonrası gerek Amanda'nın gerek beyaz Converse'imin bürüntüğü toz-toprak bütünleşmesiyle köyden geldiğimiz belli oluyordu...:)

9 yorum:

 1. bizde konuştuk geçen bu yaz kesin köyümüzdeyiz.. dayımın vefatından sonra hiç gitmemiştik. bu da demek oluyor ki 7 yıl olmuş. özellikle musa dayımı merak ediyorum, elmaları armutları yolduğum için beni kovalayacak mı :))

  ayrıca;
  tekrar hayırlı uğurlu olsun, tekerinin göreceği tek kan lekesi bu olsun..

  YanıtlayınSil
 2. Amanda gezmelere de çıkar olmuş bak hele (: çok sevindim action olmuş sana da (: akıttığın kanlar kabul olsun (:

  YanıtlayınSil
 3. @imspoiled; hele bi git, pişman olmazsın eminim...
  Bu arada amin! :)

  @erifu; Amanda'm kocaman oldu da depoları dolar oldu maşallah, köy yollarına çıkar oldu...
  Teşekkür ederim bu arada amin! :)

  YanıtlayınSil
 4. Slayta birde köy temalı bir şiir ya da türkü ekleseymişsiniz daha güzel olurmuş sanki:))

  Şehir kalabalıklaştıkça, insanlar çılgın gibi davrandıkça insanın kaçıp kaçıp gidesi geliyor insanı saf, ekmeği saf, havası saf o topraklara..

  YanıtlayınSil
 5. İçinde yazarın kendi çektiği resimler olan postları okumayı daha çok seviyorum hele ki bu resimler bir geziye,seyahate aitse yeni yerler görmüş oluyorum bu daha bi güzel oluyor.Keyifliydi..

  Not:Kelime hazineme bir yenisini ekledim;gundi

  üstelik Fundiiiii die seslendiğim ablama ve daha pekçok arkadaşıma artık gundiiiii die sesleneceğim :D ay ben bu lafı çok sevdim ha saol

  YanıtlayınSil
 6. Merhabalar
  Yaziniz muhtesem olmus :) Arabanizda bu arada hayirli ugurlu olsun. Kazasiz belasiz kullanmak nasip etsin Allah. Bende Almanyada yasiyorum ve sehir hayatindan bikmis durumdayim. Tatil gelsede Türkiyeye gitsem diye bekliyorum. Cektiginiz Fotograflari görünce, ne yalan söyleyeyim, bende özendim :) Hic Köyde yasamisligim yok ama nedense icimden hep oralara gitmek geliyor :)

  YanıtlayınSil
 7. süper bir gezi olmuş. köy kahvaltısı canımı çektirdi:) afiyet olsun. amandan için urban kesmene sevindim. inş. kazadan beladan korur ikinizi de. köyünüz çok güzel, tam köy gibi.
  kararın yazıda kalmasın , sık sık tekrarla e mi. unutmamak için de bloğunu oku:)
  sevgiyle...

  YanıtlayınSil
 8. Rabbim nasib ederse senede bir kez kesin gidiyorum ben. İstanbul da kaldığım yıllar zarfında bir ayağımın hep Anadolu da olması gerektiğine inandım. Bulduğum her fırsatta da başta memleketim olmak üzere gidip görüyorum. Anadolu gibisi yoktur nazarımda.
  Helede memleket, insanın doğduğu, çocukluğunu geçirdiği yerler gibisi yoktur heralde. İnsan uzun zaman görmeyip sonra onca şeyin değiştiğini görünce bir garip oluyor. Ufacık bebeler kocaman olmuş, köyün ileri gelenleri vefat etmiş; kimi evler viran olmuş, örene dönmüş, kimisi yeni yapılmış.
  of offf memleket of...

  YanıtlayınSil
 9. arabalara verdiğin kıymeti bilirim..hem de fazlasıyla:)amandayı da görmek kısmet oldu çok şükür..çok dedim ama tekrar diyeyim..güle güle kullan,allah kazadan beladan esirgesin..nasıl kullandığına gelince laf söylemeye gerek yok zaten:)bütün bu güzellikleri çoktan hak etmiştin..inş daha birçok güzellikler senin olur..

  YanıtlayınSil