17 Temmuz 2009

İstiklalin Bedeli - Necdet SEVİNÇ

Bir kitaptan bahsetmek istiyorum;
Yokluğa, imkansızlıklara, çaresizliğe ve kimsesizliğe rağmen hem düşmana hem de açlığa karşı 11 ay süren, bu süre içerisinde inanılan hiçbir değerden taviz vermeden, canlarını hiçe sayarcasına feda ederek sergilenen bir varoluş mücadelesinden ve kurtuluş destanlarımıza emsal teşkil eden bir kahramanlık tarihinin kitabından...
"İstiklalin Bedeli" adlı bu kitabın yazarı yine kendisi de Gaziantepli olan sevdiğim, takip ettiğim değerli bir yazarımız Necdet SEVİNÇ. Kendisiyle bir seminerde karşılaşma fırsatı da bulmuştum. Bu eser de yeni çıktı, henüz okuma fırsatım olmadı ama yarın almayı düşünüyorum.
Gerek şanlı Türk Tarihi'ne olan ilgim, gerek Gaziantepli olmam, gerek bu değerlere var olan saygım ve hassasiyetim... Bu eseri almam için bir çok nedenim var. Gaziantepli olsun olmasın, bu memleketin her karış toprağındaki insanın bu ülkenin nasıl bir varoluş mücadelesi verdiğini, doğusundan batısına ne bedeller ödendiğini anlaması/görmesi/bilmesi açısından okuması ve okutmasını tavsiye ederim...

Kitaba dair bilgiler şöyle;

Türk çocuklarının, başlarını kartallar gibi gökyüzünün yüce katmanlarında dolaştırarak yaşamaları için kendilerini fedâ eden kahramanların aziz hâtıralarına armağan edilen bu kitap, efsanevî Antep Harbi’nin yegâne belgesel romanıdır.

Bayrağına düşman eli uzandığı anda, hiç kimsenin “uygun görmesine lüzum görmeden” şeref ve haysiyetini kurtarmak için silâha sarılan bir şehrin yaşanmış hikâyesidir, bu kitap. Bir kutsal isyanın, bir başkaldıranın, savaşın galiplerine meydan okuyuşun hikâyesidir.

Fransızlar; topları, tankları ve uçakları ile halk ibadet hâlinde iken camileri vurmuştur! Çarşıları vurmuştur! Hanları, kervansarayları, bedestenleri vurmuştur! Evleri vurmuştur! Yalnız Kozanlı Mahallesi’nde 2 bin 657 ev obüs mermileri ile çökmüş, kasabadaki 10 bin evden 8 bini harâbe haline gelmiştir! Tespit edilebilinen şehit sayısı 6 bin 317, yaralı sayısı 11 bindir!

Bütün bunlara rağmen ne sitem edilmiştir, ne ah, aksine bir türkü söylenmiştir siperlerde her sabah:

VURUN ANTEPLİLER NAMUS GÜNÜDÜR

VURUN TÜRK UŞAĞI NAMUS GÜNÜDÜR !

BİLGEOĞUZ YAYINLARI

www.bilgeoguz.com.tr

İsteme Adresi : Alemdağ Mah. Mollafenari Sok. No : 41/A Cağaloğlu-Eminönü

İSTANBUL


1 yorum:

  1. kitabın ismini not aldım en kısa zamanda alıp, okumayı istedim sayende. teşekürler paylaştığın için . bu arada farkınd amısın yorum yapabiliyorum artık:)))

    YanıtlayınSil