27 Ocak 2010

Doktor...

Uzun zamandır severek takip ettiğim, Yılmaz Özdil'in yazısını, el sürmeden aynen yayınlıyorum. Ağzına sağlık..;
---
Doktor

Kız verirken...

Kocaya varırken...
Otomobil alırken...
“Doktor civanım.”
Muayene ücretine gelince...
“Hepsi şerefsiz!”
*
(Harala gürele yüzünden yazmaya fırsat bulamadık, şu tam gün yasasını... Hazır, yeni bir darbe planı çıkmadan, fırsat bu fırsat, aradan çıkarıvereyim bari.)
*
Deniyor ki:
“Başbakan kadar maaş alacaklar.”
*
Safra kesesi ameliyatı yapabilir mi başbakan? Böbrek nakli? Pansuman bile yapamaz... Ama, çok sıradan bademcik ameliyatını yapabilen bir hekim, gayet güzel başbakanlık yapabilir.
Refik Saydam mesela, hekimdi...
O halde, hekimlerin maaşını siyasilerin maaşıyla niye kıyaslayalım ki?
*
Komada geliyorsun, bacağını kesiyor, damar çıkarıp, kalbine bağlıyor, gebermekten kurtuluyorsun. Sonra da “Çok para aldı” diyorsun. Kaç para ki senin hayat? O kadar etmez mi?
*
Gece yarısı ateşi 40’a vuran evladını Azrail’in elinden almanın, hızara kaptırdığın parmağını yerine dikmenin, görmeyen gözünü gördürmenin, kanserini erken yakalamanın fiyatı nedir?
*
12 sene üniversite okuyor. Boru değil. 18 yaşında girdi, geldi 30’una, hâlâ kafa patlatıyor. İki kapılı handa, yolun yarısı eder... Lütfedip, müsaade edelim de, biraz para kazansın bu ülkede.
*
Karaktersiz hekim yok mu? Var elbette... Ne kadar karaktersiz gazeteci, ne kadar karaktersiz avukat, ne kadar karaktersiz esnaf varsa, o kadar karaktersiz hekim var... Ama, Rabbim herkese “Cleveland” demiyor... Parası olmayana bakan vicdanlı hekim de var bu ülkede.
*
Tahmininizden çok.
*
Üstelik, silah zoruyla ameliyata alınan hastayı hiç duymadım ben... Yeşil kartlı bile olsan, seçme şansın var. Paragöze gitme, öbürüne git. Diyeceksiniz ki, “Kuyruk oluyor, yeterli hastane yok...” Müteahhit midir hekim?
*
Peki nedir? Aslanı kediye, eğitimliyi cahile kırdırma projesidir bu...
*
Hakkını alamayanlar kendisinden hesap sormasın diye, “Bak şunlar senden fazla alıyor” diye hedef göstermektir. “Sen az kazandığına itiraz etme, onunkini de indirelim” demektir. Refahı paylaştıracağına, yoksulluğu paylaşmayı doğruymuş gibi göstermektir.
*
Kendi suçunu örtbas etmek için, suçlu yaratma projesidir... Hekimlerin durup dururken başına gelen budur.

(Yılmaz ÖZDİL)

2 yorum:

  1. harika bir yazıymış nasıl atladım bilmiyorum. paylaştığın için sağol...

    YanıtlayınSil
  2. Yılmaz Özdil çok severim.Uğur Dündarla birlikte hükümete laf sokmalarına da bayılırım.Bu millette şu adamdan biraz daha fazla olsa çok güzel şeyler olacak ta mal bir milletiz malesef..

    kalemine,ağzına sağlık adamın ;)

    YanıtlayınSil