04 Mart 2011

Performans!

Eğer sağlık sistemi iyiye gitsin diye hekimlere performans sistemi getiriliyorsa, bir öğretim üyesi ve bir vatandaş olarak milletvekillerine de performans sistemi getirilmesini talep ediyorum.
Performans sistemi neden yalnızca doktorlara uygulanıyor, neden diğer meslekler de uygulanmıyor, madem o kadar başarılı bir sistem neden milletvekillerine de uygulanmıyor. Milletvekillerinin hepsi çok başarılı, hepsi çok çalışkan mı, hepsi çok iyi mi yapıyor işini, meclise devamlılık durumları, yasa hazırlıkları, vatandaşla bir araya gelme sıklıkları, ülkenin enflasyon oranı, dış borçlar, konuşma yaparken edebe uygun konuşup konuşmadıkları, yapmaları gereken her türlü aktiviteleri öğretim üyelerine yaptıkları gibi A, B, C, D, E v.b. diye puanlanıp logaritmik formüllere konup şu anki maaşları üçte bir oranına indirilip, sonraki dönemde performanslarına göre maaş almalıdırlar. Tıpkı aile hekimlerinde olduğu gibi ceza puanları olmalı, ülkeyi bölücü tarzda mı konuştu düş maaşından 1000 TL, küfür mü etti kes maaşında 2000 TL, gelmedi mi oturumlara oturum başına kes 500 TL. Öğretim üyelerine getirilen performans sistemini savunan herkes, gerçekten dürüstçe, “hekimlerin verimliliğini arttırmak” amacıyla yapıldığına inanıyorsa, tüm meslekler için de bunu savunmalıdır.
...

Samimiyetle yazılmış bir yazı olduğu için biraz uzun. Yazının devamını okumak isterseniz (facebooktaki sayfada yer almaktadır) "buraya" tıklayın.

2 yorum:

  1. Termodinamiğin İkinci Kanunu, evrende kendi haline, doğal şartlara bırakılan tüm sistemlerin, zamanla doğru orantılı olarak düzensizliğe, dağınıklığa ve bozulmaya doğru gideceğini söyler. Evren yaradılışından bugüne düzensizliğe gidiyor. 3000 yıl önceki düzensizlikle şimdiki düzensizlik arasındaki fark beyaz-ak arasındaki fark gibidir. Hiç bir zaman eşitlik olamaz.

    YanıtlayınSil
  2. Helal demek istiyorum kesinlikle hem bu doktorlara yönelik proje ile ilgili hem de gerçeklerle ilgili,'abi biz sevmeyiz kendimizi eleştirmeyi en çok hangi kesim akıllı,uyanık en çok bizi neresi yoruyor hemen el atarız oraya D grubu mu,yoksa İrgenekon mu yoksa doktorlar mı bize sorun çıkartacak ha hemen kes abi kes maaşlarını ekmeğiyle oynaki ses çıkaramasınlar'taktik bu bizim siyasetçiler de yalansa yalan desin herkes :))

    YanıtlayınSil