08 Nisan 2011

Tarafsız(!) HaberTurk!

Dün haberlerde Tam Gün Yasası ile ilgili yeni bir gelişmeden bahsedildi. Karşılıklı davalar şeklinde geçen yasada en son karar bir muayenehanelerle ilgili yasağın kaldırıldığı yönündeydi. Muhtemelen davanın devamı da gelecektir. Hatta itiraz edileceği biliniyor. Ama yargı tarafından alınan bir karar bugün Haberturk denen sözde tarafsız gazeteci ve basın ordusunun manşeti bugün fazlasıyla "anlamsız ve mantıksız(!)" geldi bana.
Evet, ben de halkın mağdur olmasına karşıyım, doktorun da mağdur olmasına karşıyım. Ama en çok da arada boş tenekelerin ses çıkarmasına karşıyım. "Bağımsız, tarafsız habercilik" diye çığırtkanlık yapanların böyle başlıklar atması zaten halihazırda var olan önyargılara yenilerinin eklenmesinden başka bir şeye yol açmıyor. Ha tabii, gazete iktidara şirin görünür, o ayrı...
Bu kısmı benden. Aşağıdaki kısım da Doktorlar Sitesi'nin haberi

Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığının ''Tam Gün Kanunu'' ile ilgili işleminin, ''Kamuda görevli hekimlerin muayenehane açamayacaklarına'' ilişkin bölümünü iptal etti. Daire işlemin, ''Kamuda görevli hekimlerin özel sağlık kuruluşlarında çalışmalarının mümkün olmadığına'' ilişkin bölümünün iptal istemini ise reddetti.Danıştay'ın kararı sonrası bugün Habetürk gazetesinin attığı manşet, medyanın doktorlara bakış açılarını birkez daha, sorgulamaları gerektirdiğini ortaya net bir şekilde koymuştur. Alınan adli ve hukuki bir kararı doktorlara "kıyak" olarak adlandıran Habertürk'ü KINIYOR ve BOYKOT ediyoruz!

Fatih Altaylı'nın yine aynı gazetede yer alan Danıştay'ın kararına ithafen yazdığı köşe yazısına istinaden de bir çift sözümüz var:"boş teneke çok ses çıkarır" .

Habertürk, tüm doktorlardan özür dilemelidir. Ayrıca yargıya da saygılı olmalıdır. Habertürk nezdinde tüm medyaya sesleniyoruz; doktorlara yönelik karşıt habercilik anlayışınızı bir kenara bırakıp, onların sorunları ile ilgili konuları gündeme getirmenizin artık vakti geldi!

----
Not: Muayenehanesi olan bir doktor değilim, para peşinde koşan bir doktor değilim, insanların mağdur olmasına sevinecek biri asla değilim. Ama ağızdan çıkan sözlerin samimiyetine fena halde takan biriyim...

4 yorum:

 1. HaberTürk tarafsız olmadığını referandum döneminde hükümeti açıkça destekleyerek gösterdi. Yiğit Bulut'un R.Tayyip Erdoğan'ı öven sözleri her şeyi açıklıyordu. "Gücü Özgürlüğünde" yahut "Tarafsız haber" gibi sloganları hak etmiyor HaberTürk gazetesi ve televizyonu.

  YanıtlayınSil
 2. Kesinlikle katılıyorum buna.

  YanıtlayınSil
 3. HaberTürkün yalakalık yaptığını sağır sultan bile duymuştur.Zira fatih altaylının asıl rengini biraz eskiyi karıştıran herkez anlar.Diğer yönden Muayenahanedeki doktorlara bende karşıyım.Ama üniversite hocalarına değil.Onlar alsın sonuna kadar hak ediyorlar.Ben hamileliğimde gittim 4 ay özele.Baktımki ben normalde ,sezeryanda,acilde gitsem hastahaneye o doktorun bana hiçbir yardımı olmayacak.(nöbetçi değilse)Eee ben neden ona ayda 100,150 tl vereyim? Bu kadın doğumcu doktorlar tamamen işi maddiyata dökmüş belkide kızgınlığım ,önyargım genellemem onlardan dolayı..Onların yaptığı yüzsüszlüğü anlatsam roman olur..Belkide bakanlığa en çok şikayet onlardan gidiyordur..Başka bir konuda.Neden muayenehanesi olan doktorların birçoğu hastahanede yüzünüze bile bakmazken özelinde dişleri sayılıyor?? İşte meselenin özü burası bence..Yoksa doktorların aldığı para az bence yaptıkları işe göre.10 Katını bile alsalar annelerinin sütü gibi helal olsun !

  YanıtlayınSil
 4. arkadaşalr doktor eşiyim ve tıpa başlangıcından uzman olmalarına kadar geçen zaman çok sancılı
  .uzman olduktan sonra mecburi hizmet cabası.biz şu an mecburi hizmet yapıyoruz ve eşim gece gündüz demeden hastaneye gidiyo. mesai sınırı yok anlayacağınız.

  YanıtlayınSil