24 Haziran 2012

Sıkıntı

Evet, hepimizden vazgeçtim!

3 yorum:

 1. Ağabeye selamlar.Ağabey, doktorların 'bitki şarlatanları' ile alıp veremediği nedir? :) Oysa ben her doktora alanıyla ilgili bitki eğitimi verilmesi gerektiğini düşünüyordum.

  YanıtlayınSil
 2. Değerli kardeşim, kendin de yazmışsın. "Şarlatanlarla ne sorununuz var?" diye. Adam olanla, arif olanla kimin sorunu olabilir ki?
  Derdimiz insanların ihtiyaçlarını ve mecburiyetlerini suistimal eden insancıklarla.
  Bitkiler ilaç da olabiliyor, zehir de. Her bitki masum değildir, her ilaç bitki değildir.
  Zaten Farmakolojide gereken anlatılıyor, rahat olun. Bilim adamlarının hurafelerle, kocakarı ilaçlarıyla derman aradığı bir ülke düsünemiyorum bile.

  YanıtlayınSil
 3. İşi ehline bırakmak lazım ve hassasiyetinizi anlıyorum,anlıyoruz.Yazınla alakasız bir yorum yaptım kusura bakma ağabey.Dr.Seyfullah Dağıstanlı'nın konuyla ilgili bir yazısı var.Haddim olmayarak önemli gördüğüm kısmını buraya alıyorum:

  ''Karmaşa nereden çıkıyor?

  Bitkilerden ilaç seçenekleri geliştiren bilimin adı farmakognozi. Bitki ile tedavi bilimi ise fitoterapi. Bu konularda çalışma yapan bilim adamları eczacılık fakültelerinde eczacı kökenli akademisyenler.

  Tıp doktoru olmadıkları için doğrudan hastaya ilaç önermiyorlar. Tıp fakültesinde farmakoloji dersi var, ama fitoterapi dersi yok. Bitki ile tedaviyi bilen eczacı akademisyenler ile hastayı tedavi etme yetkisine sahip tıp doktorlarını buluşturamayınca, oluşan boşluğu ehil olmayan, inanç sömürücüsü türedi tipler dolduruyor. Yapılacak en makul iş, tıp fakültesi müfredatına fitoterapi dersi eklemek.

  Bilgi ve inanç el ele verdiğinde insanların mutluluğu zirve yapmıştır tarihte.

  Kör inanç bilimle, bilgiyle çatıştığında ise kafası karıştırılmış halk kitleleri üzerinden bilgiyi, muhakemeyi, sağduyuyu nasıl yok etmeye çalıştığını Sokrat’tan, Galile’den bu yana çok iyi biliyoruz.''

  YanıtlayınSil