19 Mayıs 2020

Milli Duyarsızlık...

Gündemimiz Koronavirüs ya da diğer adıyla Covid19
Kendi mesaim haricinde Kadın Hastalıkları ve Doğum ekibi olarak biz de salgın hastanesine gönüllü olduk ve nöbetlere dahil olduk.
Geçen ay salgının zirve yaptığı sanılan dönemlerdi ve tüm dünya ciddi anlamda sarsıldı. Bir kısmı hala ciddi oranlar ve sorunlarla karşı karşıya.
Bizim ülkemizde de devletimiz nezdinde bakanlığımız ve bilhassa sağlık personelimiz canhıraş bir mücadele sergiliyor. Ne yazık ki hayatını kaybeden birçok sağlık personeli de mevcut halihazırda.
Dün gece yine salgın hastanesinde nöbetteydim ve insanımızın bu konuda ciddi duyarsızlık gösterdiğini bir kere daha farkettim.
Üstelik tam da sayılar azalmaya, önlemler işe yaramaya başlamış dediğimiz bir dönemde.
Sokağa çıkma yasağına aldırmamanın, temas izolasyonuna dikkat etmeyişimizin ve sosyal mesafe başta olmak üzere tedbirlere aldırmayışımızın ciddi sonuçları var. Başına gelmeyenler farkında değil ama bu durumla yüzleşmek zorunda olanlar için önemli sonuçlar.
Bu yasaklar, bu tedbirler hepimizin sağlığı için ama insanımız -en eğitimlisinden en eğitimsizine- dikkat etmiyor, canı çıkacağını bilse yine de ET Mİ YOR!
Aklım bunu almıyor, alamıyor gerçekten ama çok daha üzücü sonuçları gördükçe sitem etmeden, hayıflanmadan, derdimi dökmeden de edemiyorum.
Bu toplum böyle değildi, komşusunun derdini kendine dert eden insanlardık; Şimdi "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" fikri bile hafif kalıyor.
Ödenen bedellere, verilen emeklere ve çekilen çilelere üzülmek de bize kar kalıyor.
Ne diyeyim ki.
"Lütfen evde kalın, tedbirlere uyun!" demekten başka.
Allah sonumuzu hayır etsin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme